Large banner

Politika

15.09.2025.

19:30

Dodik: Univerzitet u Istočnom Sarajevu oslonac Srpskoj

"U haosu rata stvarane su institucije koje su bile osnov za ostanak na ovim prostorima"

IZVOR: Srna
Milorad Dodik
Foto: SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Univerzitet u Istočnom Sarajevu bio oslonac Republici Srpskoj i dao joj snagu.

"U haosu rata stvarane su institucije koje su bile osnov za ostanak na ovim prostorima", rekao je Dodik na svečanoj akademiji povodom Dana Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Predsjednik Srpske je istakao da je ponosan na činjenicu da je bio dio tima koji je donio odluku o osnivanju Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

"Imena tog vremena poput Voje Maksimovića i mnogih drugih, zaslužuju da budu pomenuta. Prihvatili su da na ničemu grade sve", rekao je Dodik.

On je istakao da je imao priliku da na različitim pozicijama učestvuje u politikama koje su radile na opstanku na ovim prostorima, kao i na donošenju odluka kako bi se pojačao kapacitet Istočnog Sarajeva.

"Šumarski fakultet u Vlasenici, medicinski fakultet u Foči, takve institucije su dokaz da je Srpska trajna", rekao je Dodik i najavio da će ove godine studenti ući u novu zgradu Studenstkog doma.

Predsjednik Srpske je istakao da da BiH živi život podijeljenosti, ali da Srpskoj to nije važno, jer se bavi svojim politikama.

"Naše politike idu za tim da razumijemo vrijeme u kojem se nalazimo. Moramo da znamo da će preživjeti samo oni koji u sebi imaju izraziti patriotizam", poručio je Dodik.

On je istakao da Republika Srpska raspolaže sa mnogo stvari i nikada nije bolje stajala.

"Imamo energetsku i ekonomsku sigurnost, moramo imati jasnu prehrambenu politiku. Imamo ozbiljan dio neobradive površine, ali Republika Srpska će naći model da otkupljuje viškove proizvedene hrane", rekao je Dodik.

Osim toga, kaže Dodik, bavimo se i važnom sferom visokog obrazovanja, ali ako ne ojačamo sektor vjere i kulture ovaj narod nema šanse pred najezdom onih koje Zapad ovdje šalje.

"BiH nije zemlja u kojoj će Srbi moći da žive i ostvare svoje vrijednosti", poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske je rekao da je ponosan na saradnju sa Srbijom sa kojom se danas zajedno obilježava Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.

"Prije deset godina to niko nije smio ni da pomene. Mi smo stradali u prošlom vijeku. Mi tugujemo zbog tog stradanja, a naš neprijatelj se raduje. Naivno je bilo očekivati da će Srbima neko donijeti slobodu. Nakon 100 godina naš zadatak je da napravimo našu nacionalnu državu - jedna država za jedan narod", rekao je Dodik.

On je istakao da i sa ponosom priča o saradnji sa Ruskom Federacijom, koja, kako kaže, danas vodi tešku bitku.

"Neka je srećan praznik, živi i zdravi bili svi. Živjela Republika Srpske, živjela Srbija i živjela Ruska Federacija!", rekao je Dodik.

Na akademiji su dodijeljena priznanja pojedincima koji su dali nemjerljiv doprinos razvoju i afirmaciji ugleda Univerziteta, kao i najboljim studentima i istraživačima.

Podijeli
Large banner