Politika

04.06.2025.

19:22

Cvijanović: Stav Srpske se čuje u UN, Bošnjaci nezadovoljni porukama iz Amerike

Ona je, govoreći o obraćanju u Savjetu bezbjednosti UN, istakla da su dvije stalne članice dijelile stavove Republike Srpske jer su prepoznali da je strano miješanje u BiH vodilo u krizu i nestabilnost.

IZVOR: ATV
Željka Cvijanović
Foto:

ATV

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović navela je da se u Savjetu bezbjednosti UN čuje glas Republike Srpske jer BiH nije jedinstvena izborna jedinica, istakavši da su je birali građani Republike Srpske i da ne postoji usaglašen stav u Predsjedništvu kada je riječ o spoljnoj politici.

"Da bi nešto bio stav BiH, prethodno tri člana daju saglasnost. Pošto to nije slučaj, ja ne želim da varam međunarodnu javnost kao moje kolege. Ja jesam član Predsjedništva, ali kolektivni stav se mora usaglasiti. To se nije desilo, a ja nastupam i dalje kao član Predsjedništva, u poziciji predsjedavajućeg, ali predstavljam interese Republike Srpske jer je to Ustav tako rekao. To nije moj hir", izjavila je Cvijanovićeva.

Ona je navela da je bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović govorio ranije da nastupa u ime BiH, istakavši da sa njegovim stavovima nije saglasno pola teritorije BiH.

"To je prevarantski. Nije samo stvar imati političku agendu, ali vi obmanjujete javnost", naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je, govoreći o obraćanju u Savjetu bezbjednosti UN, istakla da su dvije stalne članice dijelile stavove Republike Srpske jer su prepoznali da je strano miješanje u BiH vodilo u krizu i nestabilnost.

"Oni su to jasno rekli jer su to prepoznali. Iz godine u godinu idemo u krizu. Drugo je sada što su neki nepošteni i ne žele da prihvate svoju odgovornost. NJima je najlakše da optuže Republiku Srpsku, predsjednika Milorada Dodika", rekla je Cvijanovićeva za ATV.

Ona je sve to nazvala prevarantskom politikom, u kojoj je neko gradio državu kakva nije prepoznata u Dejtonu i dodala da su i predstavnici SAD ponovili stavove predsjednika Donalda Trampa da neće graditi druge države.

"To je ključna poruka. Vama može neko da kaže da se vodi dijalog. To je dobra preporuka, ali kada vam neko kaže da nema na dnevnom redu više građenja država, to su ohrabrujuće poruke", istakla je Cvijanovićeva.

Ona kaže da upravo zbog toga bošnjački politički predstavnici nisu bili zadovoljni porukama iz SAD čiji su najviši zvaničnici kao prioritet odredili ekonomsku saradnju i razvoj.

"Sada vam dođe neki predstavnik bošnjačkog naroda koji kaže da je najjača poluga za očuvanje BiH visoki predstavnik!? Da li vi razumijete koliko to nije u skladu. Nema više alata te vrste, mora biti puna demokratija", navela je Cvijanovićeva.

Ona ukazuje da Sarajevo odbija dijalog i da se i dalje nada stranom intervencionizmu, ovog puta Kristijanu Šmitu, istakavši da im je namjera uspostavljanje građanske države.

"Da su svi saglasni oko toga to bi se desilo, ali nisu. Danas kada pogledate vidjećete i izjave hrvatskih predstavnika koji nastupaju s aspekta odbrane konstituvnosti naroda i onoga što je ravnopravnost naroda u okviru BiH", rekla je Cvijanovićeva.

Ona kaže da je riječ o pomirljivom konceptu koji je dio Dejtona, ali da upravo zbog toga takvo uređenje nije prihvatljivo za bošnjačke političke predstavnike.

"Glumite da štitite Dejton, a radite nešto suprotno. To nema smisla. Traumatično je kada čujete da je jedan neizabrani stranac najvažnija poluga za očuvanje BiH. Nema tu države", poručila je Cvijanovićeva.

Ona kaže da postoje razlike u odnosu na politiku koju zastupa HDZ, ali da je jedinstven pristup kada je riječ o evropskom putu.

"Konceptualno gledajući mislim da se poklapa mišljenje", navela je Cvijanovićeva.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.