Politika

25.02.2025.

09:48

"BiH može postojati samo saglasnošću entiteta i konstitutivnih naroda"

Šta je navedeno u Informaciji o rušenju Ustava BiH

IZVOR: Srna
narodna skupstina
Foto: Agencije

BiH je nastala saglasnošću Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda i samo njihovom saglasnošću može i postojati, zbog čega je bilo kakva dalja težnja za izmjenom složene dejtonske strukture apsolutno nedopustiva i može dovesti do neželjenih posljedica, na šta Republika Srpska kontinuirano ukazuje, navedeno je u informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH.

U uvodu informacije, koja će biti na današnjem dnevnom redu posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, navedeno je da je Republika Srpska od zaključenja Dejtonskog sporazuma, pa sve do danas bila konstruktivan faktor i u nastojanju da se očuva i doprinese napretku dejtonske BiH.

- Zbog vođenja državotvorne i suverene politike i ispunjavanja ustavnih i zakonskih obaveza koje imaju za cilj izgradnju i napredak Republike Srpske i dejtonske BiH, predstavnici Republike Srpske trpe nezamislive pritiske i posljedice - dodaje se u uvodu informacije.

U ovom dokumentu se naglašava da je evidentan kontinuitet antidejtonskog djelovanja koje za cilj ima razvlašćivanje Republike Srpske i urušavanje dejtonske BiH, odnosno stvaranje nove unitarističke BiH.

Dejtonski sporazum, garant mira i stabilnosti u BiH konstantno je izložen pritiscima pojedinih institucija čija uloga bi trebala biti zaštita i nedvosmislena primjena ovog sporazuma, a najvažniji njegov dio je Aneks četiri odnosno Ustav BiH.

U tekstu se napominje da su Ustavom BiH utvrđene nadležnosti i odnosi institucija BiH i entiteta, te da su u nadležnosti institucija BiH spoljna, spoljnotrgovinska, carinska i monetarna politika, zatim finansiranje institucija i međunarodnih obaveza BiH, politika i propisi za useljavanje, izbjeglice i azil, sprovođenje krivičnih zakona na međunarodnom planu i između entiteta, uključujući odnose sa Interpolom, uspostavljanje i funkcionisanje zajedničkih i međunarodnih komunikacija, regulisanje saobraćaja između entiteta i kontrola vazdušnog saobraćaja.

- Sve funkcije i ovlašćenja koja dejtonskim Ustavom nisu izričito dodijeljena institucijama BiH pripadaju entitetima, a eventualni prenos nadležnosti uslovljen je dogovorom entiteta - naglašava se u informaciji.

U tekstu se dodaje da su regulisane i "dodatne nadležnosti" u smislu da BiH može preuzeti nadležnosti entiteta u onim stvarima o kojima entiteti postignu saglasnost, stvarima koje su predviđene u aneksima pet - osam Dejtonskog sporazuma ili koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta BiH.

Data je i mogućnost osnivanja dodatnih institucija za potrebe vršenja dodatnih nadležnosti.

Ustavom BiH propisane su i nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH, te je između ostalog, navedeno da je ona nadležna za donošenje zakona potrebnih za sprovođenje odluka Predsjedništva BiH i ostala pitanja potrebna za izvršavanje njenih dužnosti ili onih obaveza koje su joj uzajamnim sporazumom dodijelili entiteti.

Ustav BiH propisuje da će Predsjedništvo BiH imenovati predsjedavajućeg Savjeta ministara koji će preuzeti dužnost po odobrenju Predstavničkog doma Parlamentarne skpštine BiH i koji će imenovati ministre.

- Iz navedenih ustavnih nadležnosti zajedničkih institucija BiH i stvarnosti u kojoj se danas nalazi BiH nedvosmisleno proizilazi da se odstupilo od dosljedne primjene i poštovanja Ustava BiH, kao najvišeg pravnog akta jedne države, sadržanog u Aneksu četiri Dejtonskog sporazuma koji su potisali entiteti Republika Srpska i FBiH - naglašava se u informaciji.

U ovom dokumentu se dodaje da se može konstatovati da je Ustav BiH intervencionizmom visokih predstavnika, uticajem međunarodnih zvaničnika i odlukama Ustavnog suda BiH suspendovan, ako se ima u vidu da se Ustavom načelno određuje društveno, ekonomsko i političko uređenje jedne države, propisuju prava i dužnosti građana, određuju najviši organi vlasti, njihovi međusobni odnosi, te odnosi prema nižim organima vlasti i građanima.

- Posebno je zabrinjavajuća činjenica da se formiranje neustavnih institucija na nivou BiH vršilo na neustavan način. Ustav BiH je dao mogućnost 'dodatnih nadležnosti' institucijama BiH, ali uz isključivu saglasnost entiteta, koja je uspostavljanjem vanustavnih institucija na nivou BiH izostala od Republike Srpske, što ukazuje da su iste formirane suprotno ustavnoj proceduri i na štetu entiteta, oduzimajući im ustavne nadležnosti bez njihove saglasnosti - piše u tekstu.

U informaciji se dodaje da su Republici Srpskoj otimane nadležnosti utvrđene Ustavom BiH.

Antidejtonskim i bespravnim nasiljem koje su vršili visoki predstavnici nametanjima zakona, pritiscima za izglasavanje takvih i ostalih zakona koje su predlagali razni međunarodni predstavnici i posrednici, umanjili su, piše u informaciji, ustavna prava Republike Srpske, dovodeći srpski narod u diskriminisani položaj.

U tekstu se podsjeća da neustavne promjene ustavnopravne strukture dejtonske BiH nisu ni naknadno legalizovane pokušajima ustavnih promjena poznatih kao "aprilski" i "butmirski paket", što znači da su neustavne sve nadležnosti nametnute ili prenesene na nivo BiH, a koje nisu izričito navedene u Ustavu BiH.

Republika Srpska i FBiH obavezale su se na trajni prekid neprijateljstava, te je propisano da nijedan entitet ne smije prijetiti ili upotrijebiti silu protiv drugog entiteta, a ni pod kakvim okolnostima oružane snage jednog entiteta ne smiju ulaziti na teritorij drugog entiteta ili boraviti na njemu bez saglasnosti vlade tog drugog entiteta i Predsjedništva BiH, navedeno je u informaciji.

Ustavom Republike Srpske, koji je usklađen sa Ustavom BiH, između ostalog utvrđeno je da Republika Srpska samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije, da je teritorija Republike Srpske jedinstvena, nedjeljiva i neotuđiva, da Republici Srpskoj pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti osim onih koje su Ustavom BiH izričito prenesene na njene institucije, uređuje i obezbjeđuje integritet, ustavni poredak i teritorijalnu cjelokupnost Republike, ustavnost i zakonitost, svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine.

U informaciji se navodi da je urušavanje i prekrajanje pravnog sistema u BiH u proteklih 29 godina vršeno na razne načine - odlukama visokog predstavnika za BiH, Ustavnog suda BiH i uslovljavanjem od međunarodnih organizacija i subjekata i organa Evropske unije.

Od zaključenja Dejtonskog sporazuma, određeni međunarodni faktori su, postupajući neustavno i nezakonito, nametali zakone, dakle ne donoseći ih po predviđenoj ustavnoj proceduri, a sve u nastojanju da konfederalnu-federalnu državu, kakva je i dogovorena i potpisana u Dejtonu, zamijene unitarnom državom, piše u dokumentu.

U tekstu se dodaje da su isti pritiscima i nametanjem odluka uspostavili mnoštvo novih institucija na nivou BiH, suprotno podjeli nadležnosti utvrđenoj Ustavom BiH.

- Visoki predstavici, nelegalni i nelegitimni njemački diplomata Kristijan Šmit, Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH kroz nametanje zakonskih rješenja, uticajem na pravosudne institucije, sankcionisanjem najviših predstavnika vlasti Republike Srpske, kao i ostalih građana, vođenjem nezakonitih postupaka, prisvajajući za sebe nadležnosti koje im nisu Dejtonom ili ustavima date od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma aktivno rade na onesposobljavanju i urušavanju stabilnosti institucija Republike Srpske da bi ugrozili i onemogućili njeno postojanje u punom dejtonskom kapacitetu - zaključuje se u uvodu informacije.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.