Svijet

22.03.2025.

17:45

Počela školska godina bez više od dva miliona djevojčica

U Avganistanu je počela nova školska godina bez više od 2,2 miliona devojčica isključenih iz srednjoškolskog obrazovanja, izjavio je visoki zvaničnik UNICEF-a.

IZVOR: Srna
U Avganistanu
Foto: SRNA

Djevojčicama je zabranjeno da pohađaju srednju školu od kada su se talibani vratili na vlast prije četiri godine.

"Posljedice za ove djevojke i za Avganistan su katastrofalne", rekla je izvrši direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel.

Ona je upozorila da zabrana ostavlja djevojke u Avganistanu u većem riziku od sklapanja dječijih brakova i ukazala na negativan uticaj na zdravstveni sistem i ekonomiju zemlje.

"Sa manje doktorki i babica, djevojke i žene neće dobiti medicinski tretman i podršku koja im je potrebna", rekla je Raselova.

Ona je dodala da UNICEF procjenjuje da će posljedica biti dodatnih 1.600 smrtnih slučajeva majki i više od 3.500 smrti novorođenčadi, prenijela je agencija DPA.

Talibanski režim je prvobitno saopštio da obustavlja srednje obrazovanje za djevojčice dok se ne ispune uslovi koje nikada nije definisao, ali u međuvremenu nije postignut napredak u pogledu povratka učenica u učionice. 

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.