Svijet

26.04.2025.

08:44

Na Trgu Svetog Petra u Rimu oko 140.000 ljudi: Poseban raspored sjedenja na sahrani papi Franji

Protokol sjedenja za visoke zvanice na sahrani pape Franje pomno je organizovan kako bi odražavao važnost pojedinih zemalja i lične veze sa papom

papa franjo
Foto: Printscreen

Na Trgu Svetog Petra u Rimu okupilo se oko 140.000 ljudi, a oko 140 delegacija već je ušlo u Vatikan kako bi odali posljednju poštu papi Franji, saopšteno je iz policije Rima.

Uoči samog početka pogrebne ceremonije za papu, koji je umro 21. aprila u 89. godini, na Trgu se već nalazi oko 40.000 ljudi, a još oko 100.000 ljudi na putu Koncilijacione /Via Conciliazione/, glavnoj aveniji koja vodi na Trg i duž okolnih puteva.

Kardinal Đovani Batista Re, dekan Kardinalskog koledža, predvodiće misu, koju će zajedno služiti patrijarsi, kardinali, nadbiskupi, biskupi i sveštenici iz celog svijeta, navodi Vatikan.

Protokol sjedenja za visoke zvanice na sahrani pape Franje pomno je organizovan kako bi odražavao važnost pojedinih zemalja i lične veze sa papom.

Službeni gosti će biti raspoređeni prema francuskom abecednom redu prema nazivima svojih zemalja. Ipak, postoje izuzeci: predsjednik Argentine Havijer Milei (Javier) i italijanska premijerka Đorđija Meloni (Giorgia) imat će posebna mjesta zbog svojih nacionalnosti.

Delegaciju BiH predvodiće srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

U delegaciji će biti i bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović i predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto.

Posebna sekcija

Delegacije će biti smještene u posebnu sekciju s desne strane oltara, na vrhu stepenica koje vode ka bazilici svetog Petra. Posebno mjesto pripalo je Argentini, rodnoj zemlji pape Franje, gdje će predsjednik Havijer Milei zauzeti prvo mjesto u prvom redu. Iako je Milei tokom predizborne kampanje 2023. godine vrijeđao papu nazivajući ga "imbecilom koji brani socijalnu pravdu", nakon preuzimanja dužnosti promijenio je svoj ton.

Odmah iza Argentine slijedi Italija, koja ima povlašten položaj jer okružuje Vatikan i igrala je ključnu ulogu u priznavanju njegove suverenosti 1929. godine.

Za ostale delegacije slijedi raspored po francuskom abecednom redu, budući da se francuski i dalje smatra jezikom diplomatije. Nazivi zemalja neće biti određeni prema izvornim jezicima, već prema francuskim nazivima.

Prednost za kraljevske porodice

Kraljevske porodice će imati prednost nad ostalim šefovima država. Na prednjim mjestima očekuju se kraljevi i kraljice Španije i Belgije, kao i princ Albert od Monaka. Vatikan je potvrdio da neće biti razlike između katoličkih i nekatoličkih monarha prilikom rasporeda sjedenja.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.