Large banner

Svijet

07.07.2025.

19:46

Lavrov otkrio: Sprema se pobuna u NATO

Ministar je primijetio da se sprema „blaga pobuna na brodu“ NATO-a zbog rastućih nesuglasica

Lavrov otkrio: Sprema se pobuna u NATO
Foto: SRNA

Zemlje BRIKS-a na Samitu u Rio de Žaneiru bile su jedinstvene u stavu da su udari Izraela i Sjedinjenih Američkih Država na Iran neprihvatljivi, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov na konferenciji za novinare nakon samita.

„Ako govorimo o konkretnim aspektima međunarodne agende, postojalo je jednoglasno mišljenje o neprihvatljivosti izraelskih i američkih udara na iransku teritoriju, koji su izvršeni kršeći međunarodno pravo, kršeći Povelju UN, kršeći sporazume o garancijama preko Međunarodne agencije za atomsku energiju“, rekao je on.

O Ukrajini

Lavrov je istakao i da su zemlje BRIKS-a na samitu u Rio de Žaneiru izrazile uravnotežene, objektivne stavove o Ukrajini, kao i da među državama udruženja raste razumevanje osnovnih uzroka krize.

„U govorima se čuo stav mnogih učesnika u vezi sa situacijom u Ukrajini. Svi su govorili sa uravnoteženih, objektivnih pozicija, demonstrirajući rastuće razumijevanje osnovnih uzroka ove krize, koja leži u prijetnjama bezbjednosti naše zemlje koje je Zapad stvarao dugi niz godina, uključujući širenje NATO-a na istok sa očiglednim ciljem gutanja Ukrajine i izgradnje vojne mašine NATO-a direktno na našim granicama“, objasnio je Lavrov.

O napadima na željezničke pruge Rusije: Niko neće pobjeći od odgovornosti

Moskva ne pokušava da temu istrage napada na železničke pruge i mostove u Rusiji ubaci u međunarodnu diskusiju, ali niko neće izbjeći odgovornost, naveo je ruski ministar, piše Sputnjik.

„Takvi udari su odavno zabranjeni brojnim konvencijama... Što se tiče... privođenja krivaca pravdi, ne pokušavamo da ovu temu ubacimo u međunarodnu diskusiju. Sami se time bavimo... Niko ne treba da izbjegne odgovornost“, naglasio je Lavrov.

On je dodao da će Rusija obavijestiti međunarodne organizacije o rezultatima istrage.

Zemlje BRIKS-a jedinstvene – nedopustivi napadi na civilne objekte

Zemlje BRIKS-a demonstriraju jednoglasnost po pitanju neprihvatljivosti udara na civilne objekte i napada na civilno stanovništvo, to potvrđuje usvojena deklaracija udruženja, naveo je Lavrov.

On je podsjetio da su takvi napadi odavno zabranjeni Ženevskim konvencijama i naknadnim dokumentima.

On je naglasio da takvu odluku ne treba „smatrati nečim neobičnim, budući da je to jednostavno potvrda posvećenosti principima koje je međunarodna zajednica odavno odobrila konsenzusom“.

Međutim, kako je primijetio, Zapad i dalje otvoreno zanemaruje ove principe, a „oni koji uživaju pokroviteljstvo Zapada, prije svega kijevski režim, prolaze nekažnjeno“.

Nesuglasice u NATO-u

Ministar je primijetio da se sprema „blaga pobuna na brodu“ NATO-a zbog rastućih nesuglasica.

On je napomenuo da „širenje NATO-a nikome nije koristilo, uključujući i same članice Sjevernoatlantske alijanse“.

„Tamo se produbljuju neslaganja, na brodu se sprema blaga pobuna, budući da sve više zemalja ne želi da se rukovodi nekim ideološkim smjernicama koje nameće gazda, već sopstvenim nacionalnim interesima“, naglasio je šef ruske diplomatije.

IAEA da preuzme odgovornost za svoje procene nuklearnog programa Irana

Govoreći o iranskom nuklearnom programu, Lavrov je rekao da rukovodstvo Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) mora preuzeti odgovornost za svoje procene, objavljene nekoliko dana prije udara na Iran, a koje mnogi smatraju dvosmislenim.

„Prije svega, rukovodstvo IAEA mora da pokaže odgovornost za procjene koje objavljuje, koje je objavljivalo u prošlosti i koje su predstavljene Upravnom odboru IAEA bukvalno nekoliko dana prije početka agresije. Ove procjene mnogi su okarakterisali kao dvosmislene. Za razliku od prethodnih izvještaja Sekretarijata, one omogućavaju tumačenje koje implicira da Iran ne ispunjava svoje obaveze u dobroj veri“, objasnio je Lavrov.

On je dodao da IAEA mora da pruži garancije Iranu da neće dalje pokušavati da politizuje situaciju oko iranskog nuklearnog programa.

„Sada smo uvjereni da sekretarijat mora da pruži neke garancije da će od sada strogo poštovati ovlašćenja koja su mu dodijeljena, a ne pokušavati da objavljuje neke priče koje će kasnije biti iskorišćene za politizaciju, promovišući jednostrane interese neke od članica“, istakao je Lavrov.

Širenje BRIKS-a ne predstavlja prijetnju radu udruženja

Komentarišući izvještaje zapadnih medija da širenje BRIKS-a navodno ne donosi ništa dobro i da erodira sposobnost udruženja da djeluje kao jedinstveni front, Lavrov je rekao da oni vjerovatno tako razmišljaju, „jer svi imaju pred očima primjer širenja NATO-a“.

„Ne vidim nikakvu prijetnju zamagljivanja naših aktivnosti, BRIKS se u svim svojim koracima uvijek oslanjao na principe jednakosti, poštovanja, konsenzusa i to konsenzusa koji zaista odražava ravnotežu interesa, a koje ne diktira stariji brat, tako da se ne mogu složiti sa takvim pokušajima da se BRIKS vještački opiše kao organizacija koja je istrošila svoju svrhu, naprotiv, njen potencijal tek počinje da se razvija“, konstatovao je ruski ministar.

O poziciji dolara u svijetu

Sjedinjene Američke Države će morati da uzmu u obzir da je povjerenje u dolar opalo u svijetu, a uloga ove valute je potkopana već dugi niz godina, ocijenio je Lavrov.

Ministar je napomenuo da su SAD pod demokratama počele „grubo da zloupotrebljavaju“ položaj dolara u globalnoj ekonomiji i globalnom finansijskom sistemu.

„Nije slučajno što je (američki) predsjednik (Donald) Tramp, još u periodu priprema za inauguraciju, direktno optužio (bivšeg američkog predsjednika Džozefa) Bajdena i njegovu administraciju da godinama podrivaju ulogu dolara. Sada će morati da se uzme u obzir da je povjerenje u njega opalo, što i jeste slučaj“, primijetio je Lavrov.

O reformi Savjeta bezbjednosti

Ruski ministar skrenuo je pažnju na nepravednu raspodjelu mjesta u Savjetu bezbjednosti UN u korist Zapada. Prema njegovim riječima, taj disbalans je već svima očigledan.

„Zapad je odavno nezasluženo dobio više mjesta nego što zaslužuje sa stanovišta realnog odnosa snaga, odnosa snaga na međunarodnoj areni“, rekao je Lavrov.

Ministar je dodao da je na aktuelnom samitu „velika pažnja posvećena reformi mehanizama globalnog upravljanja“, uključujući Međunarodni monetarni fond, Svjetsku banku i Svjetsku trgovinsku organizaciju.

„Ali mnogo pažnje, neobično mnogo pažnje u poređenju sa prethodnim godinama, posvećeno je reformi Ujedinjenih nacija“, primijetio je Lavrov.

Prema njegovim riječima, najviše pažnje privukla je reforma Savjeta bezbjednosti UN, čime se potvrđuje potreba za njegovim proširenjem „prevazilaženjem nedovoljne zastupljenosti zemalja Azije, Afrike i Latinske Amerike“.

Ruski ministar je skrenuo pažnju na činjenicu da je „možda po prvi put tema reforme Sekretarijata UN detaljno razmatrana“.

„Sadrži direktnu kritiku problema vezanog za dominaciju građana zapadnih zemalja na rukovodećim pozicijama u sekretarijatu“, objasnio je on.

Sedamnaesti samit BRIKS-a održan je u Rio de Žaneiru 6. i 7. jula. Rusku delegaciju predvodio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

BRIKS je međudržavno udruženje koju su 2006. godine osnovale Rusija, Kina, Indija i Brazil; Južna Afrika se pridružila 2011. godine. Od 2024. godine, pridružili su im se Egipat, UAE, Etiopija, Iran, a od januara 2025. godine i Indonezija.

Status zemlje-partnera imaju Bjelorusija, Bolivija, Kuba, Kazahstan, Malezija, Nigerija, Tajland, Uganda, Uzbekistan i Vijetnam.

Large banner