04.05.2025.
14:45
Kipar je podijeljen 1974. godine kada je Turska izvela invaziju nakon puča koji je podržala Grčka.
Grčka je izrazila zabrinutost zbog izjava turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana o njegovoj zamišljenoj budućnosti Kipra, upozoravajući da svaki jednostrani potez za promjenu statusa regiona potkopava mirovne napore, piše "Katimerini".
Tokom posjete sjevernom dijelu Kipra Erdogan je izjavio da su Turci i turska nacija vlasnici te zemlje.
Grčki list, pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore, navodi da svaka akcija na okupiranim teritorijama predstavlja izuzetno negativan razvoj događaja u vrijeme kada generalni sekretar UN ulaže znatne napore u vezi sa kiparskim problemom, sa nastavkom neformalnih razgovora i imenovanjem Marije Anđele Olgin Kueljar za ličnog izaslanika.
Atina je ponovila čvrstu posvećenost ponovnom ujedinjenju Kipra u okviru koji su definisale UN, ističući da bi pravedno i trajno rješenje služilo interesima svih stanovnika Kipra i doprinijelo regionalnom miru i stabilnosti.
Kipar je podijeljen 1974. godine kada je Turska izvela invaziju nakon puča koji je podržala Grčka.
Samo Turska priznaje deklaraciju o nezavisnosti kiparskih Turaka u sjevernoj trećini ostrva, gdje je rasporedila više od 35.000 vojnika, podsjeća list.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
20.3°C
May 4, 2025