Large banner

Svijet

06.09.2025.

17:54

Fico: Nećemo slati trupe u Ukrajinu u okviru garancija

Istovremeno, Slovačka ima konstruktivan pristup odnosima sa Rusijom i zainteresovana je za njihovo ponovno pokretanje čim se završi sukob u Ukrajini, rekao je Fico.

IZVOR: Srna
Fico: Nećemo slati trupe u Ukrajinu u okviru garancija
Foto: SRNA

Slovačka neće slati trupe u Ukrajinu kao dio bezbjednosnih garancija, ali je spremna da pruži logističku pomoć, izjavio je premijer Robert Fico.

"Slovačka neće raspoređivati nikakvo vojno osoblje na teritoriji Ukrajine. Sa druge strane, Slovačka je važna sa logističke tačke gledišta, tako da, ako možemo logistički da pomognemo ovim bezbjednosnim garancijama, za to smo spremni", rekao je Fico slovački medijima.

Bratislava neće uskratiti korištenje svoje transportne infrastrukture zemljama kojima je to potrebno, ukoliko bude postignut sporazum o bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu, dodao je premijer.

Istovremeno, Slovačka ima konstruktivan pristup odnosima sa Rusijom i zainteresovana je za njihovo ponovno pokretanje čim se završi sukob u Ukrajini, rekao je Fico.

"Budimo iskreni, da li mislite da su sve zapadne kompanije napustile Rusiju? To uopšte nije istina. Oni uzvikuju sve vrste moralnih apela kod kuće, a njihove kompanije nastavljaju da rade u Rusiji. Da li mislite da Zapad ne kupuje tečni prirodni gas od Rusije? Rusija je drugi najveći dobavljač tečnog prirodnog gasa Evropi. Moralni apeli su jedno pitanje, ali biznis je drugo", rekao je on.

"Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ranije je izjavio da je prisustvo trupa iz zemalja NATO-a na teritoriji Ukrajine, pod bilo kojom zastavom i u bilo kom svojstvu, uključujući mirovne snage, prijetnja Rusiji i da Moskva to neće prihvatiti ni pod kojim okolnostima.

Large banner