23.02.2025.
18:39
Koalicija CDU/CSU osvojila je na vanrednim parlamentranim izborima u Njemačkoj 211 od ukupno 630 mjesta u Bundestagu, a Alternativa za Njemačku (AfD) 142 mjesta, pokazuju izlazne ankete.
Na trećem mjestu je SPD aktuelnog kancelara Olafa Šolca sa osvojenih 116 mjesta, zatim slijede Zeleni sa 98 mjesta i LJevica sa 62 mjesta.
Generalni konzul BiH u Štutgartu Vera Sajić rekla je Srni da su se rezultati izlaznih anketa u prethodnim godinama pokazali tačni, te da se zvanični rezultati očekuju tokom noći.
Ona je navela da je kandidat koalicije CDU/CSU za kancelara Fridrih Merc više puta rekao da će u slučaju pobjede na izborima moći da formira vladu do Ukrsa.
"Dan nakon izbora rukovodstva svih partija prvo bi trebala da analiziraju rezultate parlamentarnih izbora. To je pravi trenutak i da gubitnici najave ostavke, ukoliko to već ne učine u izbornoj noći", rekla je Sajićeva.
Ona je navela da bi u utorak, 25. februara, većina frakcija Bundestaga trebalo bi da se sastane sa novim i odlazećim poslanicima, dok će izvršni odbori poslaničke grupe biti novoizabrani.
"Ubrzo nakon toga će početi istraživački razgovori, a potom i pregovori o formiranju nove vlade. Teško je izračunati koliko će ovo trajati, jer postoje različiti načini na koje pojedine stranke mogu da dođu do koalicionog sporazuma", rekla je Sajićeva.
Ona je dodala da se, prema zakonu, novi saziv Bundestaga mora sastati najkasnije 30 dana nakon izbora.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
6.3°C
Feb 23, 2025