28.02.2025.
18:50
Premijer Republike Srpske Radovan Višković večeras je u Beogradu prenio poruku predsjednika Srpske Milorada Dodika da ne brinu za sudbinu i budućnost Republike.
Na prijemu povodom obolježavanja Dana Republike Srpske i 33 godine od Ustava Srpske, Višković je rekao da je obraćanje visokim zvanicama u Domu vojske trebalo da počne sa riječima da je pobijedila demokratija i da se poštuju demokratske norme, ali da to nije tako.
"Neko ko sebe nazove nekom funkcijom suspenduje Ustav Federacije BiH samo na jedan dan. To se nikada u svijetu nije desilo. Za ta 24 sata izabrana je Vlada Federacije. Tada smo zatražili pojašnjenje. Odgovor smo dobili ekspresno", ispričao je Višković.
Prema njegovim riječima, u odgovoru su se pozvali na vladavinu prava upravo oni koji su srušili najveću pravnu normu Ustava zemlje u kojoj žive tako što su prihvatili čovjeka koji ne prepoznaje Ustav.
Prisutnima je prenio da Republika Srpska, poslije presude predsjedniku Dodiku u Sarajevu, aktivno radi na donošenju novog Ustava koji će da odredi sudbinu srpskog naroda u narednom periodu.
On je ukazao da Srbe u BiH danas ne žele oni koji su na isti ovaj datum prije više od tri decenije namjenili srpskom nadoru da bude nacionalna manjina, a zna se šta to znači.
"Vjekovima smo svoji na svome. Republika Srpska je garant opstanka Srba na tom prostoru. Naučili smo lekciju gdje god nisu imali državu tamo ih nema ili imaju status manjine", rekao je Višković.
Istakao je da srpsko rukovodstvo nema namjeru da se igra rata već će ustavno, pravno, na zakonski i legalan način, vratiti Srpsku tamo gdje joj je po Dejtonu dato mjesto.
"Mi smo u dejtonsku BiH unijeli i Ustav i narod i teritoriju i granice, sve elemente državnosti. Mi samo hoćemo i kažemo im - vratite nas na izvorni Ustav, na Dejton", napomenuo je Višković.
Višković je dodao da Srbima, više od toga ne treba, te da srpski narod ne smije i ne može da ne izabere pravi put.
Zahvalio je Srbiji kao matici, predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i svim zvaničnicima što podržavaju Srbe van Srbije, ne samo u Republici Srpskoj.
"Ne želimo ni u jednom momentu da bilo kome napravimo problem, najmanje Srbiji", rekao je Višković i zahvalio Vučiću što je došao u Banjaluku odmah nakon izricanja sramotne presude Dodiku.
Takođe, zahvalio je NJegovoj svetosti patrijarhu srpskom Porfiriju na podršci koju je iskazao Dodiku poručivši da je SPC vodilja Republici Srpskoj, te da svoj put i pobjedu zasniva na saradnju sa svojom Crkvom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
6.2°C
Feb 28, 2025