Large banner

Region

12.07.2025.

13:41

U Hrvatskoj više neće biti naplatnih kućica

Hrvatska uvodi automatizovanu naplatu putarine bez zaustavljanja, sa strožim kaznama i dodatnim naknadama za zagađenje. Sistem počinje narednog ljeta

U Hrvatskoj više neće biti naplatnih kućica
Foto: HAK

Vozači u Hrvatskoj već narednog ljeta mogli bi dobiti potpuno novi sistem naplate putarine bez rampi, bez zaustavljanja i uz stroga digitalna pravila.

Prijedlog zakona od ove sedmice je u javnoj raspravi.

Nakon što bude usvojen, klasične naplatne rampe otići će u istoriju, a autoputevima se više nećemo voziti kao do sada.

Umjesto zaustavljanja pred rampama, putarina će se ubuduće plaćati automatski putem ENC (ENP) uređaja ili očitavanjem registracionih tablica, a naplatne rampe biće prazne, piše Klikni.hr.

Ovaj model, poznat kao ESNC, zasniva se na slobodnom protoku saobraćaja. Sistem prepoznaje vozilo u pokretu, a naplata se odvija u pozadini.

Građani će moći birati hoće li koristiti ENC uređaj, koji se postavlja na vjetrobran, ili će se odlučiti za digitalnu registraciju tablica, putem koje se prolazak automatski naplaćuje. Taj drugi model, poznat kao ALPR, očitavaće tablice pri ulasku na autoput i naplaćivati putarinu karticom, aplikacijom ili na prodajnim mjestima, uključujući benzinske pumpe i stanice za tehnički pregled.

Vozači teških vozila neće imati izbora jer će morati koristiti ENC. Oni koji su već ranije kupili ENC uređaj moći će ga koristiti i dalje, dokle god ispunjava tehničke uslove novog sistema.

Vožnja bez uključivanja u sistem tretiraće se kao prekršaj. U tom slučaju putarina se uvećava za kaznu od 120 evra, a naplatu može izvršiti koncesionar. Zakon propisuje i pravo na prinudnu naplatu, uz obavezu vlasnika ili korisnika lizinga da dostavi vjerodostojne podatke o vozaču.

Nadzor će vršiti mreža portala s kamerama i antenama, uz mobilne jedinice na terenu. Tehnologija, poručili su iz HAK-a, omogućava gotovo stopostotnu tačnost u otkrivanju prekršilaca.

Zakon predviđa i dodatne naknade za zagađenje, buku i emisije CO2. Istovremeno omogućava popuste za vozila s niskim emisijama i česte korisnike, ali ne veće od 13 posto. U razmatranju su i novi tarifni modeli, uključujući mogućnost sezonskih poskupljenja, pa bi putarina tokom ljetnih mjeseci mogla biti skuplja. prenosi Bljesak.info.

Podijeli
Large banner