20.04.2025.
17:40
Hrvatska potrošačka platforma "Halo, inspektore" redovno objavljuje i upozorava na nepravilnosti ili nelogičnosti u prodavnicama i trgovačkim centrima širom zemlje.
Pixabay
U posljednjoj objavi na Fejsbuk stranici pokazuju kako su otkrili "vječnu pavlaku za kuvanje".
Naime, na polici jedne prodavnice primijetili su pavlaku za kuvanje koja na pakovanju nema otisnut rok trajanja.
"U ovih šest godina postojanja vidjeli smo i doživjeli svašta. Ali, da pavlaka za kuvanje nema rok trajanja, nema LOT broja? E, to je već za ‘Knjigu nevjerovatnih proizvoda Hrvatske’. A po tome smo poznati, zar ne? Zašto onda opet Hrvatska? Pa zato što na ambalaži lijepo piše kako je NTL-ova Pavlaka za kuvanje ‘To je to’ od 200 ml s 10% mliječne masti, proizvedena u RH, a porijeklom je iz EU? U redu, Hrvatska je u Evropskoj uniji, ali odakle je onda porijeklo mlijeka koje je baza za izradu pavlake za kuvanje ‘To je to’, koje na tržište stavlja, a samim tim prema zakonu preuzima i odgovornost za proizvod, NTL, Nacionalni trgovinski lanac", pitaju se.
Dodaju da se mlijeko prodaje uglavnom po kontinentalnom dijelu Hrvatske, gde NTL ima najviše svojih trgovina.
Ova pavlaka je konkretno pronađena u Bizovcu, nedaleko Osijeka.
"I, ako pogledate malo bolje sve fotografije, vidjećete i sami kako je ta pavlaka za kuvanje za vječnost. Jer očito može trajati beskonačno. Naravno, to je sarkazam. Ono ne može trajati toliko. Očito je došlo do propusta u proizvodnji, a zatim i u nadzoru proizvoda u samom trgovinskom lancu. Kako bilo, ovo je ozbiljan prekršaj koji stvarno može ugroziti i zdravlje potrošača jer se ne zna rok trajanja", navode.
Potrošačka platforma smatra i da bi bilo zanimljivo štošta pitati proizvođača čija oznaka stoji na ambalaži HR 159 EU. Šta uopšte znači taj broj?
"To je broj iz Upisnika odobrenih objekata u poslovanju hranom životinjskog porijeka. Radi li kompanija na više adresa, imaće poseban broj za svaki objekt. Prema našim propisima, na pakovanju robne marke ne mora pisati ko je tu hranu napravio, jer onaj ko je stavlja na tržište garantuje za njenu ispravnost", objasnili su iz Ministarstva poljoprivrede.
U ovom slučaju to je broj za zagrebački Dukat koji je za potrebe NTL-a proizveo tu "večnu pavlaku za kuvanje".
Objašnjavaju i zašto su spomenuli i LOT broj.
"Zato jer podrazumijeva seriju prodajnih jedinica hrane koja je proizvedena, prerađena ili pakovana u gotovo jednakim uslovima. To je jedan od instrumenata kojim se prati sljedljivost hrane. Seriju ili LOT određuju proizvođač, prerađivač, onaj koji hranu pakuje ili onaj koji hranu prvi put stavlja na tržište", objasnili su u Ministarstvu poljoprivrede.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
6.3°C
May 14, 2025