20.11.2024.
13:47
Nakon terorizma u Bosanskoj Krupi, osnovni strah federalnih političkih elita ogledao u tome da li će Srbi taj događaj iskoristiti da svjetskoj javnosti ukažu na problem jačanja radikalnog islama
U BiH postoji ozbiljan bezbjednosni rizik od novih terorističkih napada, ali se ovom problemu ne pridaje dovoljno pažnje zbog dijela političkih elita, unutar muslimanskog korpusa, koje strahuju da bi informacije o jačanju radikalnog islama u Federaciji BiH mogle nanijeti ozbiljnu štetu naporima njihovih lobista u obračunima sa Republikom Srpskom.
Izvori Provjereno.info, bliski bezbjednosnim agencijama u BiH i regionu, tvrde da je, osim političkih podjela, među muslimanima sve izraženija podjela na "vjernike" i one koji to nisu.
"Jačanje radikalnog islama kroz najprimitivnije slojeve društva toliko je omasovljeno da predstavlja problem i bezbjednosni rizik za umjerene muslimane koji praktikuju religiju u tradicionalnom smislu. Propagiranje radikalnog islama i njegovo masovno prihvatanje od strane najmlađih kategorija stanovništva postepeno mijenja tradicionalni način života u Federaciji BiH", tvrde izvori Provjereno.info.
Naglašavaju da je teroristički napad na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, gdje je maloljetnik nožem ubio policajca Ozrena Marana i ranio njegovog kolegu Avdu Hasanovića, upozorio na ozbiljnоst problema kojem se ne pridaje dovoljno pažnje u bezbjednosno-obavještajnom smislu.
"Islamska zajednica nedovoljno ukazuje na maligne dijelove unutar svojih redova zbog straha od odmazde i ponovne uspostave paradžemata. Strah dijela političkih elita, unutar muslimanskog korpusa, od zapadne islamofobije primorava ih da ne dozvole da problem radikalnog islama dopre do očiju zapadnih centara moći jer bi to moglo otežati napore ka pristupanju BiH Evropskoj uniji i NATO-u, te nanijeti štetu naporima muslimanskih diplomata u obračunima sa Republikom Srpskom", navodi izvor.
Pojašnjava da se, nakon terorizma u Bosanskoj Krupi, osnovni strah federalnih političkih elita ogledao u tome da li će Srbi taj događaj iskoristiti da svjetskoj javnosti ukažu na problem jačanja radikalnog islama u BiH i da će priču o ruskim kampovima u Republici Srpskoj okrenuti na teren Federacije BiH i problem sa agresivnim radikalnim islamom.
Navodi da su zog toga ubrzano pripremani odgovori na udar propagande iz Republike Srpske, koja se očekivala u vidu dokumentarnih emisija na temu prisustva selefija-vehabija, mudžahedina i njihovog uticaja. Međutim, ispostavilo se da RS nema centre za lobističke aktivnosti od kojih je bilo očekivano da "poentiraju" nakon terorizma u Bosanskoj Krupi i više medijskog prostora tom događaju su posvetili mediji u FBiH.
"Raspolažem sa sadržajem dijela operativne informacije koju su muslimanski obavještajni centri dostavili jednoj od ambasada u BiH, u kojoj piše da su radikalni islamisti trenutno samo žrtve ruskog malicioznog uticaja. O tome svjedoči i nagli zaokret dijela muslimanske političke elite prema kritikovanju institucije visokog predstavnika i OHR-a", otkriva izvor Provjereno.info.
U tom smislu se naglašava da je blag medijski nastup iz RS na događaj u Bosanskoj Krupi najbolji dokaz koji podupire teoriju o ruskom uticaju među radikalizovanim bosanskim muslimanima. U tom kontekstu probošnjački mediji su već počeli sa plasiranjem spina, pa je Dnevni avaz objavio tekst u kojem se navodi da je u Bosanskoj Krupi uhapšen Aleksandor Bezrukovni, jedan od ruskih instruktora koji je navodno držao teorijsku obuku grupi Moldavaca u blizini Banjaluke. U tekstu se navodi da je taj Rus bio pod nadzorom OSA, te da je predat Službi za poslove sa strancima zbog nelegalnog boravka u BiH.
"Sve to ukazuje da su probošnjački mediji, koji su pod uticajem obavještajnih struktura, skloni spinovanju i vođenju hibridnog rata protiv Republike Srpske i njenih partnera i to s ciljem skretanja pažnje sa stvarnog problema koji imaju u FBiH, a to je radikalizam bosanskih muslimana koji je u stalnom porastu", kazao je izvor iz bezbjednosne agencije.
On kaže da je, u svemu tome, jedino što je sigurno i što se može smatrati činjenicom realan strah i rizik od terorizma u svim njegovim pojavnim oblicima.
"Teroristički napadi mogu se očekivati svuda, na kompletnoj teritoriji BiH", navode izvori Provjereno.info.
Naglašavaju da je evidentna visoka indoktrinaciju putem društvenih mreža, ali i predavanja kroz organizacije koje okupljaju radikalne islamiste na području FBiH.
"Primjer negativnog djelovanja po toj problematici je udruženje "Emanet" iz Mostara", zaključuju bezbjednjaci, dodajući da raspolažu sa informacijama da će trenutna politička elita u FBiH nastaviti obračun sa svojim neistomišljenicima i da se pripremaju tajne optužnice čak i po događajima koji su se, u organizaciji AID-a, desili tokom rata i neposredno nakon njega.
Logicno je pitanje, sta bi se sve desilo da je policajac koji je ubijen, Ozren Maran, koji je bio Srbin, upotrijebio oružje i u potpunosti u skladu sa Zakonom , lišio života dijete od 14 godina. Ono dijete koje je njega ubilo, a njegovog kolegu ranilo. Vjerovatno bi i on bio pod „ruskim malignim uticajem“ , a priču o radikalizaciji djece niko ne bi ni pomenuo. A ta radikalizacija je najveći problem koji BiH trenutno ima. Škola Kurana, koju već pohađaju klinci poput ubice iz Bosanske Krupe, izgleda nije ničiji problem niti bilo čiji uticaj. O tom problemu ne piše niko.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
0.2°C
Nov 20, 2024