Hronika

08.04.2025.

11:10

Osuđen Aljoša Borković: Za slobodu će morati da "odriješi kesu"

Borković se već deset mjeseci nalazi u pritvoru, tako da će najvjerovatnije “otkupiti” preostala dva mjeseca

aljosa borkovic
Foto: Facebook

Osnovni sud Banjaluka prihvatio je danas sporazum koji je poznati banjalučki haker Aljoša Borković (39) sklopio sa tužilaštvom, a kojim je predviđeno da bude osuđen na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 50.000 KM.

Kako Mondo saznaje, Borković je prethodno priznao krivicu i sklopio sporazum sa Okružnim javnim tužilaštvom Banjaluka koji je sud u potpunosti prihvatio i izricanje presude zakazao za sutra.

Prema saznanjima pomenutog portala, Borković se već deset mjeseci nalazi u pritvoru, tako da će najvjerovatnije “otkupiti” preostala dva mjeseca, nakon čega izlazi na slobodu.

Njegov branilac, advokat Rade Ćulibrk, potvrdio nam je da je za danas bilo zakazano ročište za izjašenje optuženog o krivnji, ali s obzirom da je u međuvremenu postignut sporazum sa tužilaštvom, sud ga je odmah razmotrio, prihvatio i održane su završne riječi.

Prema navodima iz optužnice, na meti Borkovića su bile privatne ali i javne kompanije, poput “Tehničkog remonta Bratunac”, zatim bolnica, advokatske kancelarije, ali i neki bivši političari, poput Ivana Begića nekadašnjeg odbornika PDP-a u Skupštini Grada Banjaluka.

Ćulibrk je za Mondo potvrdio da je jedino advokatica Vasvija Vidović postavila imovinsko-pravni zahtjev za naknadnu štete koja, kako saznajemo, iznosi oko 7.200 KM, dok ostali oštećeni nisu postavljali imovinsko-pravni zahtjev.

Borković je u aprilu prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, na osnovu potrage MUP-a Republike Srpske.

U optužnici koju je protiv Borkovića podiglo banjalučko tužilaštvo, otkriveno je na koji način je djelovao ovaj najpoznatiji haker iz Banjaluke.

U pet tačaka optužnice opisano je kako je upao u kompjuter Tehničkog remonta „Bratunac“ šaljući zahtjev za navodnu narudžbu vrijednu 1,3 miliona evra, zatim kako je preuzeo podatke 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice zahtijevajući uplatu 150.00 evra, te kako je ucjenjivao advokatsku kancelariju, uništio im višegodišnju arhivu i narušio ugled.

Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.