13.02.2025.
18:51
Stari električni uređaji i kablovi često završe u smeću, ali mnogi ne znaju da oni sadrže vrijedne metale poput bakra i aluminijuma. S većim količinama ovog otpada moguće je zaraditi prilično zanimljive iznose novca.
Ako su vam kuhinjski aparati, pametni telefoni ili laptopi odslužili svoje, možete ih besplatno predati na reciklažnom dvorištu ili na odabranom mjestu za prikupljanje električnog otpada – a reciklažni centri će biti presrećni.
Naime, ovaj otpad može još uvijek imati određenu vrijednost, posebno kablovi. I tu se otvara prilika za sve one koji su spremni prikupiti veće količine.
Mnogi električni uređaji i kablovi sadrže bakar ili aluminijum, metale koji mogu donijeti određeni prihod – naravno, ako ih imate u dovoljnim količinama. Trenutno, cijena za kilogram bakra može dostići i do 7 evra (14 KM), dok se aluminijum i olovo procjenjuju na oko 1 evro (2 KM) po kilogramu. Međutim, prema riječima stručnjaka, cijene ovih metala imaju tendenciju rasta. Zanimljivo je da se kositar (kalaj) cijeni još više – čak i do 20 evra (40 KM) po kilogramu, prenosi "Radio Sarajevo", navodeći izvor iz Njemačke.
Iznosi koje ćete dobiti zavise od nekoliko faktora: reciklažnog centra ili trgovca starim metalima, ali i o stanja materijala. Ako su kablovi ili uređaji prljavi, s ostacima izolacije ili drugih materijala, cijena će biti niža.
Veće količine mješovitog otpada obično se akumuliraju samo tokom većih renoviranja, poput zamjene kabla u kući ili stanu.
Stručnjaci preporučuju da se komšije udruže kako bi zajedno riješili problem otpada, piše "Fenix". Ovo može biti korisno iz dva razloga: više domaćinstava može se riješiti nepotrebnih stvari odjednom, a zajedničkim predajama mogu se postići bolji uslovi kod reciklažnih centara.
Ako vam se ne isplati prodavati mješoviti otpad ili u vašem području nema trgovaca koji ga prikupljaju, ipak ga nemojte bacati u obično smeće. Kablovi i električni uređaji trebaju biti predati na odgovarajuće mjesto za prikupljanje. Takva mjesta mogu biti organizovana u supermarketima, građevinskim trgovinama ili trgovinama električne opreme.
Recikliranje električnog otpada ne samo da je ekološki odgovorna praksa, već može biti i finansijski isplativa – posebno ako se radi o većim količinama. Zato, umjesto bacanja, razmislite o tome kako možete dati drugi život starim uređajima i kablovima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
7.3°C
Feb 13, 2025