Ekonomija

08.12.2024.

10:32

Šibarević: Treba izbjegavati odluku Vlade o najnižoj plati

Banjaluka

Novac Marke KM 061124
Foto: Ilustracija

Iznos najniže plate u Republici Srpskoj treba da bude rezultat dogovora sindikata i poslodavaca, ocijenio je ekonomista Milenko Šibarević.

ibarević je rekao Srni da u ovom slučaju treba izbjegavati odluke Vlade jer se time demotivišu partneri da stvarno pregovaraju.

On je naveo da postoje argumenti i za i protiv povećanja minimalne plate, a njih su u prethodnom periodu iznijeli i sindikat i poslodavci.

Šibarević kaža da su u poređenju sa životnim troškovima plate male, ali da isto tako i privreda ima probleme sa konkuretnošću i likvidnošću.

On je naglasio da će administrativno povećanje minimalne plata u kratkom roku proizvesti smanjenje konkurentnosti i broja radnika u proizvodnji i povećanje nelikvidnosti u privredi, a povećaće životni standard dijela radnika.

Prema njegovim riječima, rješenja treba tražiti u široj poreskoj reformi koja bi išla u pravcu povećanje oporezivanja imovine i potrošnje, a smanjenja oporezivanja rada.

"To bi ostavilo prostora za povećanje plata bez ugrožavanja privrede", istakao je Šibarević, prenosi Srna.

Na osnovu kojih ekonomskih parametara Vlada Republike Srpske planira da poveća minimalnu platu još nije poznato.

Prema podacima Privredne komore Republike Srpske, u tri kvartala ove godine ostvaren je izvoz od 3,7 milijardi KM, što je za 218,3 miliona KM ili 5,6 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

S druge strane, uvoz je dodatno skočio, te je u devet mjeseci ove godine iznosio 5,44 milijarde KM i povećan je za 206,65 miliona KM ili četiri odsto.

Znači, u odnosu na prethodnu godinu deficit je povećan za 424,95 miliona KM ili čak 32,3 odsto.

"Spoljnotrgovinski deficit iznosi 1,74 milijarde KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 68%, dok je u istom periodu 2023. godine iznosila 74,9%, odnosno manja je za 6,9 procentnih poena", navodi se u izvještaju Privredne komore RS.

Industrijska proizvodnja je u padu te je za godinu dana smanjena za 6,7 odsto.

"Posmatrano po djelatnostima, područje vađenje rude i kamena bilježi pad proizvodnje od 11,3%. Pad proizvodnje u prerađivačkoj industriji iznosi 5,4%, dok su proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija manji za osam odsto", piše u izvještaju Privredne komore RS.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.