17.02.2025.
12:31
U Njemačkoj trenutno vlada manja potražnja za kvalifikovanim radnicima zbog slabije ekonomske situacije u zemlji, navodi se u danas objavljenom izvještaju Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Prema najnovijem istraživanju, približno 28,3 odsto njemačkih kompanija prijavljuje nedostatak kvalifikovane radne snage, što predstavlja pad u odnosu na 31,9 odsto u oktobru.
"Potražnja za kvalifikovanim radnicima u Njemačkoj je slabija, što znači da njihov manjak u ovom trenutku nije tako gorući problem", prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe.
On ipak upozorava da demografske promjene u Njemačkoj predstavljaju veliki izazov, tako da će se, dugoročno gledano, problemi sa nedostatkom kvalifikovanih radnika ponovo povećati.
U nekim sektorima je i dalje izražen nedostatak kvalifikovane radne snage.
U sektoru usluga, približno 35,1 odsto firmi ima poteškoća da pronađe kvalifikovane radnike, a ovaj procenat je posebno visok u pravnom i poreskom savjetovanju 75 odsto, agencijama za zapošljavanje i privremeno zapošljavanje 62 odsto, kao i u uslugama smještaja 42 odsto.
Kako se navodi, oko 18 odsto firmi u njemačkoj industriji još uvijek ne može da pronađe dovoljno kvalifikovanih radnika, a posebno ozbiljna situacija vlada u prehrambenoj industriji gdje ova procenat iznosi 27 odsto, mašinskoj industriji 23 odsto i među proizvođačima namještaja 23 odsto.
Nedostatak kvalifikovanih radnika i dalje se osjeća u maloprodaji i građevinarstvu, gdje nešto više od petine kompanija prijavljuje poteškoće u popunjavanju kvalifikovanih radnih mjesta, dodaje se u izvještaju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
16.3°C
Apr 3, 2025