25.07.2025.
15:33
Kraj stečaja u "Biraču" nakon 12 godina
Stečajni postupak u FG "Birač" otvoren je 8. aprila 2013. godine, a obilježili su ga maratonski sudski sporovi sa "Pavgordom" i borba oko "Alumine", najprofitabilnijeg dijela ove fabrike.

Stečajni postupak u Fabrici glinice "Birač" biće zaključen nakon punih 12 godina, a ovo preduzeće će prestati da postoji nakon što budu okončani svi sudski sporovi u kojima učestvuje.
Skupština povjerilaca ove fabrike donijela je danas većinom glasova odluku o zaključenju stečaja.
Iako je "BH Gas", čija priznata potraživanja iznose 26,8 miliona KM ili oko 33 odsto, bio protiv izvještaja stečajnog upravnika Miodraga Petrovića i zaključenja stečaja, glasovima ostalih povjerilaca, prije svega "Pavgorda", prihvaćeni su prijedlozi upravnika.
Stečajni upravnik Miodrag Petrović potvrdio je danas za Capital da su njegovi prijedlozi usvojeni iako je BH Gas bio protiv.
"Sada čekamo da sud donese rješenje o okončanju stečaju na koje će se oni koji su nezadovoljni moći žaliti, ali i ako dođe do žalbe mislim da taj proces neće dugo trajati i da će stečaj i formalno vrlo brzo biti okončan", rekao je Petrović.
Podsjećamo, stečajni postupak u FG "Birač" otvoren je 8. aprila 2013. godine, a obilježili su ga maratonski sudski sporovi sa "Pavgordom" i borba oko "Alumine", najprofitabilnijeg dijela ove fabrike.
Naime, "Pavgord" je 2014. godine kupio potraživanja Litvanaca, koja je bivši stečajni upravnik Lazo Đurđević osporio.
Nakon toga je krenula pravna zavrzlama, koja se počela raspetljavati nakon što je Vlada RS 2022. godine svoja potraživanja od FG "Birač" prodala "Pavgordu".
Nakon toga dolazi i do promjene stečajnog upravnika, jer je Đurđević koji je odbijao da upiše "Pavgord" kao novog povjerioca umjesto institucija RS podnio ostavku.
Krajem 2023. godine "Pavgord" je, na osnovu sudskih presuda u izvršnom postupku postao vlasnik "Alumine", a nakon toga se i stečaj u Fabrici glinice vodio bez mnogo problema.
Prodate su i povezane firme u stečaju, koje je takođe kupio "Pavgord", a održane su i tri diobe u kojima je povjeriocima isplaćeno oko pet miliona maraka.