Društvo

31.03.2025.

18:41

U Banjaluci zbog odrona i klizišta vanredna situacija

Zbog odrona i klizišta, na cijeloj teritoriji Banjaluke proglašena je vanredna situacija. Trenutno je evidentirano više od 100 prijava građana. U banjalučkoj Civilnoj zaštiti kažu da je na terenu deset komisija, koje popisuju štetu.

IZVOR: RTRS
Kliziste Banjaluka
Foto: RTRS

Nakon što je vodostaj Save u Gradišci jutros dostigao 730 centimetara, proglašen je drugi stepen pripravnosti u redovnim mjerama odbrane od poplava.

Na području Laktaša i Gradiške počela je sanacija i dezinfekcija zaplavljenih područja.

Obilne padavine, osim problema sa bujičnim i oborinskim vodama, aktivirale su i klizišta. Na pojedinim dijelovima banjalučke teritorije uništene su značajne dionice putne infrastrukture. U potpunosti su devastirani i makadamski putevi.

- Ovaj put propada već ne znam koliko puta. Čak je i gradonačelnik dolazio prošle godine kada ga je odnijelo. Obećao je sanaciju i asfaltiranje, ali se to nije dogodilo. Ne možemo na to da utičemo. Nadam se da će nakon ovoga, vidite ne može se ni proći, da će neko nešto od nadležnih učiniti - kaže Darko Banjac iz Priječana.

Mještani banjalučke mjesne zajednice Priječani, uz pomoć nadležnih, još saniraju brojne posljedice.

- Tu sada imamo prljave ulice, imamo nekoliko garaža i dvorišta u kojima je bila voda. Imamo nekoliko klizišta koja su se aktivirala. Imamo klizište u Ulici Danila Bate Stojkovića gdje je ugrožena kuća - istakao je David Ponorac.

Iz gradske Civilne zaštite navode da je formirano 10 komisija, koje su već na terenu.

- 150 klizišta imamo evidentiranih u našim evidencijama i komisiji će to biti proslijeđeno, zajedno sa podacima da se izađe na teren i utvrdi činjenično stanje. Najviše su pogođene mjesne zajednice Bronzani Majdan i gornji dio Melina, Borkovići, Saračica i Radosavska, Stratinska, Manjača - istakao je Dragan Babić, šef Odsjeka za poslove civilne zaštite Banjaluka.

Dok se stanovnici više banjalučkih naselja bore sa klizištima i odronima, u Laktašima je u toku dezinfekcija poplavljenih domaćinstava, pražnjenje septičkih jama, kao i čišćenje ulica koje su bile pod vodom.

Prema prvim podacima u Laktašima je poplavljeno oko 60 domaćinstava.

- Dalje ćemo pomoći stanovništvu koliko god možemo što se tiče sanacije. Preduzećemo na sebe te obaveze čišćenja septičkih jama i dezinfekcije i to je za sada za ovu prvu fazu, dalje ćemo odlučiti po potrebi na terenu - kaže Ljubiša Ćerketa, rukovodilac Civilne zaštite, Laktaši.

Čišćenje objekta, popis i sanacija štete počeli su i na teritoriji Gradiške. Mile Petrović iz Vrbaške kaže, voda se povukla, ali ne i problemi.

- A sad je ostalo zlo. Ostaje čišćenje, sušenje zidova, ako imaš šta namještaja, to ubaciš i ako ti ko šta da, neki dobrovoljni prilog. To je sve pojedinačan slučaj - istakao je Petrović.

Najviše štete pretrpjela su potkozarska sela. Na terenu su sve raspoložive snage.

- Negdje oko 70 kuća je bilo zaplavljeno, ali u većini tih objekata već se voda povukla, tako da već krećemo da pomažemo građanima da se to čisti i vraća u stanje upotrebe. Imamo i određeni broj aparata i uređaja za sušenje koje Civilna zaštitadaje na raspolaganje. Imamo određeni broj klizišta koja direktno ugrožavaju. Na tri mjesta, Resanovci, Grbavci i Šaškinovci, odnosno Јurkovica, gdje su ugrožena tri porodična objekta - poručio je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Na području Gradiške počela je sanacija štete i na putnoj infrastrukturi u potkozarskim selima, gdje je uništeno 10 mostova i više lokalnih puteva.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.