Društvo

30.11.2024.

10:04

Šta stečaj firme Đoke Ekvatora znači za one koji su kupili stanove od njega

Banjaluka

Ekvator
Foto: Screenshot / YouTube

Stečaj u banjalučkoj firmi “Ekvator” Đorđa Davidovića, zadaće glavobolje mnogima, a sve su prilike da dugovi premašuju 25 miliona KM, na koliko ih je, u prvom izlaganju pred sudom, procijenio privremeni stečajni upravnik Saša Zubović.

Kako je potvrdio advokat Miloš Stevanović, predstavnik firme “Standard prva”, koja je podnijela zahtjev za stečaj, u slučaju “Ekvator” ima više povezanih pravnih lica, čija će se imovina naći na udaru.

"Tako je i 'Fabrika vode' povezana sa “Ekvatorom” i njena imovina potpada pod stečajnu masu", rekao je Stevanović.

U problemima su i mnogi građani koji su kupili stanove od “Ekvatora”, kako oni od kojih je Davidović uzeo novac, a stanove im nije izgradio, tako i kupci koji su se u stanove uselili, ali ih nisu uknjižili.

"Imaćemo situaciju da će svako, ko je od “Ekvatora” kupio stan, a nije to prijavio u gruntovnici, nije proveo stan, morati da se prijavi stečajnom upravniku, da mu se stan razluči", rekao je Stevanović za SrpskaInfo.

Stevanovićeva firma “Standard prva” je, podsjećamo, otkupila 180 miliona KM dospjelih potraživanja Investiciono razvojne banke RS za 32 miliona KM.

Među onima koji su uzeli kredit od IRB RS, a nisu ga vraćali je i Đorđe Davidović, poznatiji kao Đoko Ekvator.

Nezvanično, radi se o dugu od oko 10 miliona KM, koje “Standard prva” pokušava naplatiti kroz stečajni postupak.

Nevraćeni krediti su, vjerovatno, tek mali dio dugova koje je “Ekvator” naslagao.

Tako je poznato da je samo prevarenim kupcima stanova, kojih ima, kako se procjenjuje, oko 150, dužan više od 11 miliona KM.

Kako je potvrdio Gojko Mijatović, predsjednik Udruženja prevarenih kupaca stanova Novi Borik Banjaluka, Đoko Ekvator je prodavao stanove u dvije zgrade u ovom naselju.

Izgradnja zgrade D7 nikad nije ni počela, ali je, kako tvrdi Mijatović, Davidović ipak uspio da od 20 kupaca nepostojećih stanova uzme 1,47 miliona KM.

"Zgrada D8 , gdje je i moja porodica kupila stan za 86.000 KM, a bilo je ljudi koji su platili i više od 100.000 KM, dakle ta zgrada je završena samo 50 odsto. Stanova nema, a pitanje je da li postoji i građevinska dozvola", rekao je Mijatović.

I prevarenim kupcima stručnjaci savjetuju da svoja potraživanja prijave stečajnom upravniku.

Rok za prijavu je 30 dana od dana objavljivanja odluke o pokretanju stečaja u Službenom glasniku RS.

U narednih 15 dana će se, dakle, vidjeti, ko će sve prijaviti potraživanja, a u nastavku postupka će se razjasniti imaju li “Ekvator” i povezane firme dovoljno imovine da svi povjerioci, pa i prevareni kupci, dobiju svoj novac.

Posebna priča je “Fabrika vode”, preduzeće koje je osnovala kompanija “Ekvator”, navodno za snabdijevanje vodom naselja Novi Borik, u kojem je “Ekvator” gradio stanove.

I “Fabrika vode” je uzela 3,3 miliona KM kredita od IRB RS.

Uz “Fabriku vode” Davidović ima i zemljište u naselju Novi Borik, deset vozila i tri petine hotela “Slavija”.

Što se tiče palate “Ekvator” u centru grada, pitanje je da li u njoj ima Davidovićevih kvadrata, jer su poslovni prostori u tom zdanju odavno rasprodati, a i ta prodaja je praćena brojnim kontroverzama.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.