07.04.2025.
08:19
Novinska agencija Republike Srpske - SRNA proslavlja danas krsnu slavu Blagovijesti i 33 godine rada.
SRNA je, odlukom Narodne skupštine tadašnje Srpske Republike BiH, osnovana na Blagovijesti, 7. aprila, 1992. godine na Palama kao Srpska novinska agencija - SRNA.
SRNA je medij koji je imao veliki uticaj u stvaranju Republike Srpske. Samo nekoliko dana nakon što je počeo građanski rat u BiH, 7. aprila 1992. godine, u svijet je emitovana prva vijest SRNE.
Novinska agencija Republike Srpske bila je prvi medij srpskog dijela BiH i stvorena je u času kada su već počeli ratni sukobi, a glavni prijeratni mediji u tadašnjoj Socijalističkoj Republici BiH bili su pod ratnom i propagandnom kontrolom takozvane Republike BiH.
SRNA je neodvojivo vezana za nastanak Republike Srpske i predstavlja jednu od njenih najstarijih i najznačajnijih institucija.
Angažovanošću i predanim radom zaposlenih, SRNA je bila i ostala medijski simbol Republike Srpske i za svoj rad dobila značajna odlikovanja od institucija Srpske.
Od osnivanja 1992. godine, bila je svjedok burnih događaja i hroničar teških vremena. Tokom više od tri decenije rada i razvoja, SRNA je uspjela da odgovori na visoke zahtjeve profesije i oslonac je svim medijskim kućama na području Srpske, kao i van njenih granica.
U stvaranju SRNE učestvovali su istaknuti srpski intelektualci, novinari, književnici koji su iz Sarajeva stizali na Pale u malu ratnu redakciju. Te ljude, koji su najzaslužniji za stvaranje SRNE, krasili su volja, entuzijazam i želja da istina o ratu u BiH dopre u svijet.
Nažalost, mnogi od njih danas nisu među živima, ali njihove zasluge ostaju kao vječni pečat ne samo u SRNI, već i u srpskom novinarstvu.
Najbolja potvrda uspjeha SRNE jeste činjenica da su njene vijesti u to ratno vrijeme preuzimali vodeće svjetske agencije Rojters, AFP, AP, ITAR-TASS, RIA Novosti, DPA, BTK, japanski KЈOTO, italijanska ANSA, te oko 120 drugih korisnika sa prostora bivše Јugoslavije i iz svijeta.
U ratnim godinama Srnina dopisnička mreža izrasla je do 48 dopisnika iz Republike Srpske, 10 dopisništava iz Srbije i Crne Gore, dopisništva iz Vukovara i Knina, kao i 22 dopisnika iz inostranstva.
Od 1998. sjedište SRNE je u Bijeljini, a odlukom Vlade Srpske 27. marta 2008. dobila je svoj sadašnji naziv - Novinska agencija Republike Srpske - SRNA.
Od osnivanja SRNA je objavila više od 3,5 miliona informacija - vijesti, izvještaja, reportaža, intervjua, analitičkih tekstova, audio i video izvještaja, te fotografija.
Novinska agencija Srpske u 2024. godini objavila je 74.204 informacije, a na svom sajtu 38.216. Po servisima, emitovano je ukupno 112.357 vijesti, zatim 42.237 fotografija, 2.464 fono-zapisa i 4.538 video-materijala.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
3.9°C
Apr 11, 2025