15.12.2024.
09:21
"Tragedija je što mi nemamo predstvu kakvim sadržajima djeca imaju pristup. Kada znamo šta gledaju, možemo u skladu s tim da djelujemo", rekla je Todićeva.
Isticanjem onoga što je dobro može uticati na smanjenje negativnih primjera ponašanja djece, sa njima treba razgovarati jer mnogo toga ne znaju iako smatraju da sve znaju, rekla je direktor Osnovne škole "Sveti Sava" u Novom Gradu Milana Todić.
Todićeva je ocijenila da su prošla vremena da se djetetu da mobilni telefon na kojem će igrati jednostavne igrice.
Ona je istakla da društvo treba da radi na tome da se popularizuje sve što je dobro, svi primjeri dobre prakse, da se kvalitetno ponašanje učini popularnim.
Todićeva smatra da djeca treba da se bave sportom ili drugom vannastavnom aktivnoću za koju imaju afinitet, da imaju hobi.
Ona kaže da je nedavno imala priliku da u tržnom centru vidi djevojčicu kojoj je slučajno iz džepa ispao telefon sa tipkama, te da joj je otac pojasnio da je to telefon za komunikaciju jer se stalno govori da je djeci potreban da bi se javila na telefon jer njenom uzrastu ne treba drugačiji.
"Postoje roditelji koji primjenjuju ono što bi trebalo. Mislim da je porodica osnovna ćelija društva. Može doći do određenih odstupanja ali porodica je ta koja će odreagovati i poslušati šta škola ima da kaže", rekla je Todićeva.
Prema njenim riječima, nastavnici sagledavaju ne samo znanje već i ličnost, karakter učenika i roditelji koji to prepoznaju na dobrom su putu da se problem prevaziđe.
Todićeva je navela primjer platforme "google family link" sa kojom su na roditeljskim sastancima upoznali roditelje, koji zahvaljujući toj aplikaciji imaju uvid šta je dijete gledalo i koliko je vremena provelo koristeći telefon.
Pojasnila je da se ova aplikacija instalira na mobilni telefon roditelja i djeteta i na taj način roditelj daje određeno vrijeme koje dijete može da provrede na mobilnom telefonu i daje pristanak da posjeti određene sadržaje.
Todićeva kaže da je u ovoj školi od prošle školske godine i za učenike i nastavnike zabranjena upotreba mobilnih telefona u vrijeme trajanja nastave osim kada je to u svrhu realizacije nastavnih sadržaja.
Osim toga, psiholozi su održali predavanje o negativnim efektima društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih ljudi i tom prilikom su došli do zaključka da đaci zapravo nisu ni svjesni šta sve može da se desi.
U slučaju negativnih pojava kod učenika, Todićeva je navela da se često prstom upire u školu, te dodala da je činjenica da je najveća koncetracija djece tokom dana u školskim objektima gdje ispolje sve što dožive kod kuće jer se tu osjećaju sigurno.
Napomenuo je da su nedavno u ovoj školi imali slučaj da se pojavio lažni "Instagram" profil sa kojeg su u negativnom kontekstu komentarisani učenici, ali se poslije razgovora sa đacima ugasio jer oni nisu razmišljali da ga lajkovima podržavaju i veličaju.
Todićeva je rekla da ima informacije da je nekoliko učenika završnih razreda ove škole sa mobilnih telefona izbrisalo aplikaciju Tik-tok, pojasnivši da im to smeta prilikom učenja.
"Još ima dobre djece koja daju nadu i vraćaju vjeru u neko bolje sutra. Nažalost, bavimo se negativnim pojavama i onda se izgubi momenat kvaliteta i svega što je lijepo i dobro", zaključila je Todićeva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
16.3°C
Apr 15, 2025