16.11.2024.
10:02
Nema zime za podobne medije u Srpskoj. Mediji, koji su prvi u redu kada treba kritikovati vlast u Republici Srpskoj, „žive” od stranih donacija.
Najveće novčane iznose već nekoliko godina daje im američka Vlada.
Agencija Vlade Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID), pokrenula je još 2022. petogodišnji projekat „jačanja medija u BiH”, vrijedan čak 10 miliona dolara. Sve do 2027. provodiće ga Family Health International (FHI 360) u saradnji s Internews i Udruženjem BH novinari, na čijoj internet stranci je upravo objavljen jedan od poziva za medije i pojedinace koje, u ovom, šestom ciklusu, čekaju iznosi do 15.000 dolara.
Dolari se dijele probranim novinarima, baš u vrijeme kada su sankcionisane dvije televizije u Srpskoj, koje nisu bile po volji američkog ambasadora Majkla Marfija.
Amerikanci ne kriju da u kontinuitetu prebacuju dolare odabranim, mahom, opozicionim medijima u Srpskoj i FBiH.
U obrazloženju zašto se insistira na finansijskim injekcijama podobnim televizijskim kućama, portalima i pisanim medijima ili pojedincima u Srpskoj, odnosno FBiH, naveli su da je ovaj projekat pokrenut „kako bi grupi medija u BiH ponudili neophodne alate, obuku i pristup malim grantovima u svrhu poboljšanja informativnog prostora u BiH”. I tako pet po pet godina.
U isto vrijeme, USAID je pokrenuo i novi regionalni projekt pomoći medijima na Balkanu, čiji je cilj, kako su naveli, poboljšanje konkurentnosti medijskih radnika u BiH, Crnoj Gori, Makedoniji i Srbiji na lokalnom i regionalnom tržištu, kao i da se ojača održivost nezavisnih medija u cijeloj regiji.
I prije 2022.godine Amerikanci nisu štedili para za, po njihovom ukusu, poželjne medije u Republici Srpskoj i FBiH. Od 2018. pa do 2022. podijelili su svojim lojalnim novinarima pet miliona dolara. Putevi novca, što se Amerikanaca tiče, nisu bili skriveni.
Kako je ranije bilo objavljeno na internet stranici IMEP - Programa osnaživanja nezavisnih medija novac u BiH, dolare su dobijali i mediji koji za sebe tvrde da su nezavisni, poput BN televizije, portala Kapital i Buka, te još nekoliko informativnih kuća u Republici Srpskoj i FBiH.
Neki od njih više i ne postoje, a pojedini su promijenili samo ime, ali ne i sigurne donatore. Transparentnost na pitanje ko ih finansira po pravilu izostaje.
Zato su donatori bili precizniji navodeći da je kroz aktivnost IPEM-a medijima u BiH dodijeljeno više od 170 grantova, podržano gotovo 100 pojedinaca novinara i ojačana veza između odabranih medijskih kuća i nevladinih organizacija. Uz finansijsku podršku IMEP-a nastalo je preko 3.500 medijskih objava, od čega se više od polovine odnosilo na političke teme i korupciju!
Kako tada, tako i sad, od predstavnika medija američki finansijeri traže da predlože projekte, a najbolje su prolazile teme iz oblasti politike, ekonomije, korupcije, ali i socijalne zaštite, dezinformisanja, pa do zdravstva, nauke, obrazovanja, zaštite okoline, kulture, umjetnosti ili sporta. Sve što je, kako navode u objavljenim pozivima, od interesa za širu publiku.
Nisu naveli da se posebne serije tekstova odnose na američko zalaganje za „suzbijanje ruskog i kineskog uticaja na Balkanu”, odnosno na našem prostoru, o čemu revnosno izvješavaju ovdašnji korisnici američkih dolara u medijskoj sferi.
Zanimljivo je da je prije deset godina jedan od danas najglasnijih portala u kritikama vlasti u Srpskoj objavio spisak medija i nevladinih organizacija u BiH koje finansiraju Amerikanci.
Međutim, ubrzo su i sami postali glavni korisnici stranih donacija. O sadržaju tekstova nekih od finansiranih portala izjašnjavaju se uredno i sudovi. Brojni su dobijeni procesi oklevetanih pojedinaca, ali to donatore kao da puno ne brine. Tokom prošle donacije obezbijedili su, kako su precizirali, pravnu pomoć u više od 30 predmeta protiv medija.
Pomenutih 10 miliona dolara je samo jedan primjer i to javno prikazanih iznosa stranih novaca upumpanih u pojedine privatne medije u Republici Srpskoj i FBiH. O tajnim kanalima finansiranja nekih od ovdašnjih medija, koji se samo deklarativno zalažu za profesionalizam, tek će biti riječi.
Nastaviće se...
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
16.2°C
Nov 22, 2024