Društvo

25.05.2025.

09:41

Ni nakon 33 godine nema pravde za žrtve zločina u Bradini

Bošnjački i hrvatski zločinci su za tri dana, od 25. do 27. maja 1992. godine, bacili 26 ubijenih Srba u jamu ispred pravoslavnog hrama u Bradini

IZVOR: Srna
bradina
Foto:

SRNA

Zločinci su u Bradini prije 33 godina ubili sve srpske civile koje su pronašli, ali do danas za to nisu odgovarali, što ukazuje na odnos pravosuđa kada su Srbi žrtve, rekla je predjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.

- Ovo što se desilo u Bradini je genocid nad srpskim narodom, imajuću u vidu činjenicu da su u tom selu izbrisani Srbi - rekla je Graorčeva.

Graorčeva je rekla da danas, nakon 33 godine od teškog zločina u Bradini, nema sudskih postupaka protiv odgovornih i izvršilaca zločina, što je poraz pravosuđa u BiH.

- Nama Srbima preostaje jedino da se uzdamo u Božiju pravdu, vjerujući da ako ne odgovaraju na ovom, odgovaraće na onom svijetu - istakla je Graorčeva.

Ona je napomenula da u BiH, kao ni u Haškom tribunalu nije bilo sluha, razumijevanja, niti saosjećanja za srpske žrtve.

Bošnjački i hrvatski zločinci su za tri dana, od 25. do 27. maja 1992. godine, bacili 26 ubijenih Srba u jamu ispred pravoslavnog hrama u Bradini. U logorima su živote izgubila još 22 srpska civila, a za pet lica se i dalje traga.

Među 48 ubijenih Srba u Bradini najviše je članova iz porodice Kuljanin, a stradali su i Vujičići, Mrkajići, Žuže, Kureši, Gligorevići, Koprivice, Draganići i Živaci.

Preostalo srpsko stanovništvo protjerano je sa svojih ognjišta, njihova pokretna imovina je opljačkana, a kuće i crkva zapaljeni.

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić rekao je danas da Republika Srpska ne traži osvetu, već istinu i pravdu za zločin nad Srbima u Bradini, kod Konjica, koji se dogodio prije više od tri decenije.

- Boli nas još više to što do danas pravda nije u potpunosti zadovoljena. Samo dio odgovornih je procesuiran, dok mnogi još slobodno žive, a porodice žrtava čekaju istinu i priznanje njihove patnje - rekao je Nuždić Srni, ističući da Bradina opominje da je ćutanje saučesništvo, a zaborav druga smrt.

On je istakao da je zbog toga ovaj zločin našao mjesto u "Atlasu zločina" nad Srbima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

Nuždić je podsjetio da je selo Bradina kod Konjica, većinski naseljeno Srbima, u maju 1992. godine je napadnuto i spaljeno, a njegovi stanovnici izloženi brutalnom nasilju.

On je naveo da su pripadnici takozvane Armije BiH, uz podršku lokalnih i paravojnih jedinica, 25. i 26. maja 1992. godine, upali u selo i izvršili napad na civile.

Nuždić je naglasio da je, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, prilikom napada najmanje 38 mještana, među kojima žene, djeca i starci, ubijeno na posebno okrutan način, te dodao da poslije ovog napada ubistva nisu prestala.

- Mnogi muškarci su odvedeni u logore u Čelebiće i Musalu, gdje su bili izloženi torturi, poniženjima i zlostavljanju, a torture nisu pošteđene ni žene, ni djeca. Nekoliko stotina žena i djeca zatvoreno je u Konjicu, a mnoge zatvorene Srpkinje su silovane - istakao je Nuždić.

Prema njegovim riječima, Crkva Vaznesenja Gospodnjeg, srce i simbol zajednice, zapaljena je i oskrnavljena, porodične kuće su spaljene do temelja, a mnogi koji su pokušali da pobjegnu su presretnuti i ubijeni.

- Neka nas sjećanje na žrtve Bradine podsjeti da bez pravde nema pomirenja, a bez priznanja bola i patnje drugih nema istinskog mira - poručio je Nuždić.

Ratni zločin počinjen nad srpskim civilima u Bradini kod Konjica bio je smišljen, ali počinioci i naredbodavci do danas nisu kažnjeni, što pokazuje kakav odnos prema srpski žrtvama ima pravosuđe BiH, izjavio je Srni predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović.

Nosović je podsjetio da su pripadnici takozvane Armije BiH i HVO-a izvršili stravičan zločin nad Srbima u Bradini, nisu ostavili nijednu čitavu srpsku kuću, dimnjak i živu stricu na vratima, ali da time što to nije kažnjeno pravosuđe na nivou BiH šalje poruku da nema pravde za srpski narod.

- Ovo pokazuje da je ubistvo srpskog naroda i pojedinca u Bradini smišljen ratni zločin - rekao je Nosović i dodao da ovakvim postupanjem pravosuđe BiH pokazuje da su zločini počinjeni nad srpskim narodom legalni i čak poželjni.

Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica i bošnjački zvaničnici ne dozvoljavaju da se Srbi vrate u Konjic, a kamoli da im obnavljaju kuće kao što je slučaj obnavljanja muslimanskih i hrvatskih kuća u Kozarcu i Posavini.

Ukazao je i da pravosuđe na nivou BiH primjenjuje dvostruke aršine i samo nastoji da optuži Srbe za ratna dešavanja na prostoru BiH.

- Slična je situacija i danas kada pravosuđe na nivou BiH proganja rukovodstvo Republike Srpske i podiže nekakve optužnice protiv srpskih zvaničnika, čime pokazuje da su Srbi nepoželjni da žive u BiH - istakao je Nosović.

On je podsjetio na to da je srpski narod, gdje god je bio u manjini, stradao u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, kao i u Drugom svjetskom ratu.

Nosović je rekao da su domaći i međunarodni sudovi do sada pokazali da nema pravde za Srbe, te istakao da će vrijeme pokazati da je pravda spora, ali ipak dostižna.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.