Društvo

22.04.2025.

08:09

Na pomolu nova radna grupa: Srpska postavila granicu za pregovore

Sve je, između ostalog, palo u vodu nakon što je uočen, kako tvrde u Srpskoj, pokušaj prenosa nadležnosti i to na način da Centar za mine (BHMAK) bude transformisan u svojevrsnu agenciju za protivminsko djelovanje

demineri
Foto: X

Tekst zakona o protivminskom djelovanju biće predmet rada još jedne radne grupe na nivou BiH koja bi mogla uskoro da bude formirana, a iz Srpske, uoči nove runde pregovore, poručuju da su poznate granice ispod kojih neće ići te podvlače da neće dozvoliti prenos nadležnosti u ovom sektoru.

Posljednje procjene govore da su oko 822 kvadratna kilometra još minirana u BiH, a posljednji pokušaj da dođe do novog zakonskog rješenja propao je lani, kada je zaključeno da tadašnja radna grupa, imenovana još krajem 2023. godine, u ostavljenom roku od 180 dana nije ispunila povjereni zadatak.

Sve je, između ostalog, palo u vodu nakon što je uočen, kako tvrde u Srpskoj, pokušaj prenosa nadležnosti i to na način da Centar za mine (BHMAK) bude transformisan u svojevrsnu agenciju za protivminsko djelovanje.

Članovi te radne grupe, među kojima su bili predstavnici institucija sa nivoa BiH, od BHMAK-a do ministarstva, zatim FBiH, Brčko distrikta i Republike Srpske uspjeli su da se usaglase o poslovniku o radu i tome da je dobra osnova i polazni tekst za rad tekst zakona o deminiranju iz 2001. te da bi odluke trebalo donositi konsenzusom, ali je onda došlo do zastoja.

Da je otvorena mogućnost da cijeli posao počne iz početka dala je naslutiti odluka Vlade Republike Srpske, koja je 10. aprila usvojila informaciju o izradi teksta nacrta zakona o protivminskom djelovanju u BiH.

Zadužena je Republička uprava civilne zaštite da imenuje predstavnika za učešće u radnom tijelu za izradu teksta nacrta zakona o protivminskom djelovanju i o njemu obavijesti Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske i Ministarstvo civilnih poslova BiH.

Dragan Kos, koji je u svojstvu pomoćnika direktora Republičke uprave civilne zaštite Srpske za deminiranje bio među članovima prvobitne radne grupe, ponovo naglašava da bi preimenovanje BHMAK-a u svojevrsnu agenciju predstavljalo prenos nadležnosti na nivo BiH.

Za "Glas" kaže da je u ranijoj komunikaciji usaglašeno da se taj zakon zove o protivminskom djelovanju, a ne o deminiranju, jer je riječ o širem pojmu koji je usklađen sa međunarodnim standardima o humanom deminiranju.

- Članovi iz Srpske su učestvovali u radu radne grupe više da vide da li postoje iskrene namjere, s obzirom na to da je to bio treći pokušaj izmjene zakona o deminiranju, odnosno usvajanja novog zakona. Svi iz deminerske zajednice žele da se koliko-toliko pokuša zakonskim rješenjem malo ubrzati proces deminiranja. Očigledno da prethodno rješenje nije bilo dobro i nije dalo očekivane rezultate, a sada do koga je. Da li do institucija koje sprovode zakon ili do drugih koji učestvuju u toj priči, ali je očigledno da je zakon "zreo" za promjene - rekao je Kos.

U postojećem zakonu se, između ostalog, još pominju i vojske entiteta i tako dalje.

- Jasno je da nam novi zakon treba, a na nama je kako ćemo to formulisati i uskladiti sa entitetskim vladama - istakao je Kos.

On je ponovio i ključne razlike između sadašnjeg centra kao institucije na nivou BiH i ideje da preraste u agenciju.

- Centar za uklanjanje mina je imenovan odlukom Savjeta ministara i ne može biti agencija, jer Srpska na to ne može dati saglasnost - istakao je Kos, koji je ranije pojasnio da je Centar, u sadašnjem svojstvu, privremeni te je njegov stav da bi neke nadležnosti Centra za uklanjanje mina i Komisije za deminiranje trebalo da preuzme resor civilnih poslova i da u okviru njega bude formirano odjeljenje, a da BHMAK ostane u sadašnjem statusu.

Strategija

Savjet ministara usvojio je polovinom mjeseca Strategiju protivminskog djelovanja od 2025. do 2027. godine. Riječ je o revidiranom dokumentu koji, kako je saopšteno, predviđa realniji cilj deminiranja od 75 kilometara kvadratnih tokom 2025. i 2026, a u skladu sa raspoloživim kapacitetima i operativnim uslovima.

- Procijenjeni godišnji trošak za ostvarenje cilja iznosi 61,35 miliona KM, što naglašava potrebu za kontinuiranim finansijskim angažmanom domaćih i međunarodnih partnera - saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.