26.11.2024.
20:57
Inicijativu da se ćirilično pismo stavi pod zaštitu Uneska, po ugledu na ono što je uradila Gruzija, danas je pokrenula profesor srpskog jezika u pančevačkoj Gimnaziji "Uroš Predić" Aleksandra Mihajlović.
Ona je navela da je nedavno posjetila Tbilisi, gdje se uvjerila da Gruzijci svuda koriste svoje pismo koje je nalik glagoljici.
"Iako ih je mnogo manje od nas, oni su podneli naučnu dokumentaciju Unesku da bi zaštitili svoje pismo. Zašto to ne bismo uraditi i mi?", upitala je Mihajlovićeva.
Ona je istakla da je za stavljanje ćirilice pod zaštitu Uneska potrebna ozbiljna naučna dokumentacija, te ukazala da Srbija ima sjajne naučnike koje se bave tim temama i koji već imaju radove o tome.
Mihajlovičćeva je rekla za Tanjug da je rijetka blagodet Srbije to što ima dva pisma – ćirilicu i latinicu.
Na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasljeđa, kada je u pitanju Srbija, nalaze se slava, kolo, pjevanje uz gusle i zlakuska lončarija.
Osam srednjovijekovnih srpskih crkava i manastira i nekoliko lokaliteta u Srbiji nalaze se na listi Uneskove svjetske baštine kao kulturna dobra od izuzetnog značaja za čovječanstvo.
Na Uneskovoj listi od 1979. godine nalaze se srednjovjekovni grad Stari Ras i manastir Sopoćani, a od 1986. nalazište Gamzigrad-Romulijana i manastir Studenica.
Unesko je 2006. godine zaštitio srednjovjekovne spomenike na Kosovu i Metohiji – Pećku patrijaršiju, manastire Dečani i Gračanica i crkvu Bogorodice LJeviške u Prizrenu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
10.4°C
Nov 27, 2024