30.04.2025.
13:00
Fočanski spasioci su polovinom aprila na Magliću prvo tragali za grupom planinara iz Engleske, Francuske i BiH, koje su pronašli nakon cjelonoćne akcije i uspješno sveli sa planine.
Tri akcije spasavanja u svega desetak dana na planini Maglić, od kojih je jedna imala smrtni ishod, još jedno su upozorenje turistima da se sami ne odlaze u planinu, ali i nadležnima da je neophodno dosta više planinskih vodiča, ističu iz Gorske službe spasavanja Republike Srpske, stanice Foča.
Fočanski spasioci su polovinom aprila na Magliću prvo tragali za grupom planinara iz Engleske, Francuske i BiH, koje su pronašli nakon cjelonoćne akcije i uspješno sveli sa planine.
Samo nekoliko dana kasnije, na Magliću je stradao američki državljanin, čije su tijelo spasioci pronašli takođe u noćnim časovima.
Američki turista je bio sam, a pao je sa vrha lednika niz liticu od 500 metara. Spasioci su njegovo tijelo pronašli zahvaljujući drugim turistima koji sa vrha planine slučajno vidjeli njegov pad.
Posljednju u nizu akcija, članovi GSS-a, stanice Foča, imali su juče, u podnožju Maglića, gdje se povrijedila turistkinja iz Kalifornije, kojoj su uspješno pružili prvu pomoć i transportovali je do Prijevora.
Načelnik Gorske službe spasavanja /GSS/ u Foča Jagoš Čomara upozorava da je veliki rizik zaputiti se u planinu bez vodiča, pogotovo ako posjetioci nisu sa ovog područja i ne poznaju dovoljno teren.
"Skrenuo bih pažnju i Turističkoj organizaciji, jer postali smo centar turizma i trebalo bi da proizvedemo dosta više planinskih vodiča. Zadnji slučaj nam je bio lagan, imali smo profesionalnog vodiča koji je vodio grupu iz Nacionalnog parka i javio nam je tačno mjesto i vrstu povrede, tako da smo mogli da reagujemo u najkraćem mogućem roku, što je od krucijalnog značaja", naveo je on.
Čomara je dodao da je tu bilo riječ o lakšoj povredi, ali može biti neka povreda gdje je svaki minut dragocjen, zato je istakao važnost prisustva vodiča i da se smiju turisti puštati da sami hodaju planinom.
Potrebno je imati toplu odjeću, savjetuje fočanski spasilac, i napunjenu bateriju telefona, koju treba čuvati i ne trošiti je na video-klipove i previše fotografija.
Maglić je najveća i po mnogima najatraktivnija planina u BiH, koja nudi dosta mogućnosti, kako za planinarske šetnje, tako i za teže alpinističke i one nešto lakše uspone. Ova planina sa mnoštvom uvala ispunjenih ledom mami svojom ljepotom, ali krije i dosta opasnosti.
Načelnik GSS-a Republike Srpske Nenad Ikonić savjetuje da je potrebno prije dolaska dobro se informisati na turističkim internet portalima i potražiti pomoć liceniranih vodiča, da bi se rizik sveo na minimum.
Nivo potrebne opreme zavisi od afiniteta posjetilaca - da li neko želi da se penje na vrh Maglića ili da obilazi pješačke rute do Trnovačkog jezera, ali u svakom slučaju obavezno je konsultovati se sa nadležnima iz Nacionalnog parka.
"Mora se konsulatovati sa vodičima, sa ljudima koji rade na naplatnim rampama, da se što više informacija pokupi. Slučaj američkog državljanina koji je završio smrtnim ishodom - taj čovjek je od opreme imao samo dereze i gojzerice, niti je imao pojas, niti uže, to je jednostavno neizvodljivo da se sami penjete uz lednik na Maglić visine 2.386 metara, to se ne radi", naveo je Ikonić.
On upozorava da ljude prevari lijepo vrijeme, kao što je bilo tog dana kada se američki državljanin, inače marinac u odličnoj fizičkoj spremi, sam zaputio u planinu.
"Fizička sprema vjerovatno iznad normale, ali jednostavno desi se. To je sjeverozapadna strana, pravac sa Prijevora, najstrmija i najkraća staza, ali svaki pristup Magliću je opasan, bez obzira da li se penjete sa Prijevora, sa Lokva dernečišta, Kleković plećem ili sa Trnovačkog jezera, Maglić je sam po sebi zahtjevan, to je najveći vrh BiH", napomenuo je Ikonić.
Ikonić je predstavnicima u Turističkoj organizaciji i Nacionalnom parku "Sutjeska" skrenuo pažnju da više promovišu besplatni info-telefon 121 Republičke uprave civilne zaštite.
"Odakle god da nazovete, dobićete Republiku upravu civilne zaštite, oni će pozvati najbližu stanicu GSS-a, a mi imamo potpisan sporazum sa Helikpoterskim servisom i Oružanim snagama BiH. Na svim brošurama, kampovima, turističkim bilbordima, uzvišenjima treba da se ističe taj broj, da narod upamti, to će nekada nekome spasiti život, kao što smo imali iskustva u prethodnom periodu", naveo je Ikonić, dodavši da je Nacionalni park dobro pokriven signalom mobilne mreže.
Iz GSS-a poručuju da su dobro opremljeni i da raspolažu dovoljnim brojem spasilaca da mogu odgovoriti svim izazovima tokom turističke sezone.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
17.3°C
Apr 30, 2025