Društvo

17.04.2025.

10:59

Drama na Magliću: Spašeno šest planinara

U 23 časa iz Foče u akciju spasavanja na Maglić krenula su dva tima, prvi iz pravca Lokva-Dernečište, a drugi sa Prijevora, kako bi lakše pronašli unesrećene

GSS
Foto: Ustupljena fotografija

Pripadnici Gorske službe spavasavanja (GSS) Republike Srpske noćas su pronašli i spasili šest osoba na samom vrhu planine Maglić nedaleko od Foče.

Potvrdio je ovo za "Glas Srpske" načelnik GSS-a Srpske Nenad Ikonić, navodeći da su planinari trenutno dobrog zdravstvenog stanja, te da su zbrinuti.

- Jedan od planinara koje smo spasili stanovnik je Francuske, dva su iz Engleske, a tri iz BiH. Svi su dobro i odvezli smo ih na Tjentište odakle su i krenuli - poručio je Ikonić.

Pojasnio je da se sve počelo sinoć oko 22.30 časova kada su dobili poziv od operativno-komunikacijskog centra MUP-a Crne Gore o nestalim osobama na platou Maglića.

- Unesrećeni su kontaktirali besplatni info telefon 112, te je poziv proslijeđen Republičkoj upravi civilne zaštite Republike Srpske, koja je nakon zaprimljene informacije angažovala GSS, odnosno našu stanicu u Foči - rekao je Ikonić.

Kako je naveo, u 23 časa iz Foče u akciju spasavanja na Maglić krenula su dva tima, prvi iz pravca Lokva-Dernečište, a drugi sa Prijevora, kako bi lakše pronašli unesrećene.

- U 2.30 časova našli smo prvu grupu od tri čovjeka ispod samog Maglića, na 2.000 metara nadmorske visine, dok smo drugu grupu pronašli dva sata kasnije i 100 metara više - kazao je on i dodao da je jedan planinar imao blagu hipotermiju i promrzline šaka.

Akcija je, kako je istakao, završena jutros u 6.30 časova kada su planinare odvezli na sigurno, a još uvijek čekaju drugi tim koji je otišao daljim putem da se vrati sa Maglića.

Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.