01.04.2025.
11:19
Iz masovne grobnice u Mrkonjić Gradu ekshumirani su posmrtni ostaci 181 srpskog civila i borca ubijenih u napadu Hrvatske vojske, takozvane Armije BiH i HVO-a 1995. godine.
Srbe najviše boli nepravda što za zločine počinjene prije tri decenije nad srpskim vojnicima i civilima u Mrkonjić Gradu, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz masovne grobnice u ovom gradu, još niko nije odgovarao, poručeno je danas sa obilježavanja 29 godina od otvaranja grobnice.
Iz masovne grobnice u Mrkonjić Gradu ekshumirani su posmrtni ostaci 181 srpskog civila i borca ubijenih u napadu Hrvatske vojske, takozvane Armije BiH i HVO-a 1995. godine.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je novinarima da procesi traju godinama, a institucije koje bi trebalo da se bave zločinima ne rade svoj posao.
"Dolazeći ovdje slušamo priče članova porodica o tome kako su se osjećali kada su pronalazili svoje najbliže u masovnoj grobnici. To ostavlja ožiljke i traume", naglasila je Graorčeva.
Prema njenim riječima, svima je poznato da je za zločine počinjene u Mrkonjić Gradu odgovorna jedinica iz Hrvatske, te da je ovo tipičan primjer agresije Hrvatske na BiH.
Predsjednik opštinske Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Mrkonjić Grad Zdravko Karać u masovnoj grobnici je pronašao tijelo svog brata i punice.
On je rekao da obilježavanjem ovog događaja iz godine u godinu čuvaju sjećanje na sve stradale, te izrazio nadu da će za ovaj zločin nekad neko i odgovarati.
Marko Lugonja iz Kupresa rekao je da je u grobnici pronašao tijela oca Branka i rođaka Velibora Vasića.
On je dodao da su u grobnici pronađena i tijela njegovih školskih drugova, kao i komšija iz njegovog sela.
Prema njegovim riječima, najviše ga boli činjenica da za zločine u Mrkonjić Gradu niko nije odgovarao, a polako gubi nadu da će za masovnu grobnicu neko odgovarati i biti procesuiran.
Parastos žrtvama je služen na pravoslavnom groblju u Kapeli Svetog apostola Marka, a potom su kod spomen-obilježja cvijeće položili predstavnici republičke i opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, porodice stradalih i predstavnici opštinske vlasti.
Združene snage Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH, potpomognute dejstvima NATO-a, u septembru i oktobru 1995. godine izvršile su agresiju na 13 zapadnokrajiških opština i ubile 2.014 srpskih vojnika i civila.
Sa vjekovnih ognjišta protjerale su 120.000 Srba, opljačkale pokretnu imovinu, a nepokretnu uništile i onesposobile.
Među 2.014 ubijenih, 753 bili su civili, od kojih je 14 djece i 240 žena.
Hrvatske i muslimanske snage zauzele su tada Ripač, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamoč, Ključ, Sanski Most, Mrkonjić Grad, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupu na Uni i za sobom ostavile pustoš i masovne grobnice.
Samo na području opštine Mrkonjić Grad uništeno je 1.608 kuća i 700 stanova, a ratna šteta procijenjena je na 680 miliona KM.
Nakon što je Republika Srpska ponovo preuzela područje opštine Mrkonjić Grad, u pravoslavnom groblju pronađena je najveća masovna grobnica sa 181 tijelom zvjerski ubijenih Srba.
Među njima je bio 81 civil, od kojih 10 žena, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, a u manjim grobnicama na području ove opštine pronađeno je još 176 tijela.
Otvaranje masovne grobnice i ekshumacija počeli su 1. aprila 1996. godine.
Obilježavanje 29 godina od otvaranja masovne grobnice organizovala je Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i opština Mrkonjić Grad
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
13.3°C
Apr 2, 2025