Magazin

04.05.2025.

16:37

Spriječen bombaški napad na koncertu Lejdi Gage

Brazilska policija saopštila je da je spriječila bombaški napad planiran na koncertu Lejdi Gage na plaži Kopakabana u Rio de Žaneiru.

Koncert Lejdi Gage u Brazilu
Foto: Screenshot

Koncertu je prisustvovalo oko 2,1 milion ljudi, piše "Skaj Njuz".

Zavjeru je orkestrirala grupa koja je promovisala govor mržnje i radikalizaciju tinejdžera, uključujući samopovređivanje i nasilan sadržaj kao oblik društvene pripadnosti, saopštila je Civilna policija Rio de Žaneira, koja je radila u koordinaciji sa Ministarstvom pravde zemlje.

"Osumnjičeni su regrutovali učesnike, uključujući maloljetnike, za izvođenje koordinisanih napada koristeći improvizovane eksplozive i Molotovljeve koktele", saopštila je policija.

Ministarstvo pravde je saopštilo da su se regruteri predstavili kao Gagini fanovi, poznati kao "Mala čudovišta".

Navodi se da je operacija "Lažno čudovište" zasnovana na izvještaju laboratorije za sajber operacije ministarstva nakon dojave obavještajne službe državne policije Rija, koja je otkrila digitalne ćelije koje podstiču nasilno ponašanje među tinejdžerima koristeći šifrovani jezik i ekstremističku simboliku.

Vlasti su sprovele više od desetak naloga za pretrese i zapljenu, a čovjek opisan kao vođa grupe uhapšen je u južnoj državi Rio Grande do Sul zbog ilegalnog posjedovanja vatrenog oružja, dok je tinejdžer pritvoren u Rio de Žaneiru zbog čuvanja dječije pornografije.

Oko 500.000 turista doputovalo je da gleda koncert, koji je grad platio u pokušaju da podstakne posrnulu ekonomiju.

Dvočasovni koncert u subotu uveče, koji je označio Gagin najveći ikada, obilježio je njen prvi nastup u Brazilu od 2012. godine, nakon što je otkazala nastup na festivalu Rok in Rio 2017. godine zbog zdravstvenih problema.

Gaga, koja je objavila svoj sedmi studijski album, "Majhem", u martu, započela je dramatičnim, operskim izdanjem svoje pjesme "Bladi Meri" iz 2011. godine, prije nego što je započela "Abrakadabra", nedavno objavljenu pjesmu.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.