Politika
23.05.2026.
12:54
Njemački mediji prenose Šmitove riječi: Ogroman pritisak iz SAD me natjerao na odlazak iz BiH
Kristijan Šmit priznao je u intervjuu za njemačke medije da je njegova odluka o ostavci donesena pod ogromnim i neočekivanim pritiskom iz Sjedinjenih Američkih Država.

Kristijan Šmit priznao je da je pritisak iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) doprinio njegovoj odluci da prije vremena napusti tu funkciju, prenosi njemačka novinska agencija dpa.
Kristijan Šmit, njemački konzervativni političar koji tu dužnost obavlja od augusta 2021. godine, objavio je 12. maja da podnosi ostavku, kazavši da je riječ o ličnoj odluci.
Međutim, odgovarajući na pitanje njemačkog dnevnog lista "Augsburger Allgemeine" da li je američki predsjednik Donald Trump izvršio pritisak da napusti funkciju, Šmit je priznao da je Vašington imao određenu ulogu u njegovoj odluci.
Iako je rekao da ne zna kakav je lični stav Trampa o tom pitanju, dodao je "da je postojao ogroman i neočekivan pritisak iz SAD-a".
U danas objavljenom intervjuu, Šmit je naveo da je želio spriječiti da institucija visokog predstavnika bude "narušena ovom raspravom", čija mu pozadina nije u potpunosti jasna.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Preporučeni sadržaj

Počeo sastanak u Trebinju: Premijeri Srpske i Srbije sa ministrima i delegacijama u ERS-u
Politika
11:46

Dodik: Narod ovdje traži sigurnost
Politika
11:32

Crnadak javno uputio sporazum u 10 tačaka: Ovo je plan PDP-a za zajedničke kandidate opozicije
Politika
11:02



