Politika
06.03.2026.
18:41
Đokić - Lakić: Neophodno razmotriti uvođenje privremenih zaštitnih mjera prilikom uvoza čelika i čeličnih proizvoda
Posebna pažnja tokom razgovora posvećena je očuvanju proizvodnje u privrednim društvima “Nova željezara” Zenica i “Nova Ljubija” Prijedor, čiji rad u potpunosti zavisi od stabilnosti tržišta čelika

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić danas se u Sarajevu sastao sa federalnim ministrom energije, rudarstva i industrije Vedranom Lakićem, a tema sastanka bila je stanje u sektoru proizvodnje čelika i njegov uticaj na privredne subjekte u BiH.
Sastanku su prisustvovali i ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Zoran Stevanović, predstavnici Ministarstva privrede i preduzetništva Republike Srpske, federalni ministar trgovine, savjetnici premijera Federacije BiH, kao i predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Posebna pažnja tokom razgovora posvećena je očuvanju proizvodnje u privrednim društvima “Nova željezara” Zenica i “Nova Ljubija” Prijedor, čiji rad u potpunosti zavisi od stabilnosti tržišta čelika.
Učesnici sastanka ukazali su da je neophodno razmotriti uvođenje privremenih zaštitnih mjera prilikom uvoza čelika i čeličnih proizvoda, kako bi se spriječili negativni efekti nelojalne konkurencije i obezbijedili uslovi za stabilno poslovanje domaćih privrednih subjekata.
Naglašeno je da očuvanje proizvodnje u „Nova Ljubija”Prijedor ima veliki značaj za privredu Republike Srpske, ali i za širi industrijski lanac u BiH, uključujući željeznice i druge privredne subjekte koji su povezani sa proizvodnjom i transportom rude i čelika.
U tom kontekstu, istaknuto je da je potrebno da nadležne institucije, u okviru svojih nadležnosti, razmotre uvođenje privremenih zaštitnih mjera kako bi se obezbijedili stabilni uslovi za rad domaće industrije i očuvanje radnih mjesta, prije svega u preduzećima "Nova željezara" Zenica i "Nova Ljubija" Prijedor.
S tim u vezi, zaključeno je da nadležne institucije oba entiteta podržavaju inicijativu da Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, razmotri utvrđivanje privremenih zaštitnih mjera u cilju zaštite domaće proizvodnje, očuvanja radnih mjesta i stabilnosti industrijskog sektora.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Тagovi :
Preporučeni sadržaj

Za infrastrukturne projekte u Vlasenici 7,5 miliona KM
Politika
18:18

Donesena odluka o traženju međunarodne pomoći za evakuaciju građana BiH
Politika
18:02

Stevanović reizabran za predsjednika GrO SNSD Zvornik; Dodik: Radimo kako građani očekuju
Politika
17:55



