Politika
19.02.2026.
21:02
Bjeloruski opozicionar doživio moždani udar u pritvoru
Statkevič je bio jedan od 52 zatvorenika oslobođena u Belorusiji u septembru 2025. godine nakon apela američkog predsednika Donalda Trampa

Bjeloruski opozicionar Mikola Statkevič, koji je odbio da bude deportovan u Litvaniju nakon što je ukazom oslobođen od zatvorske kazne i nakon čega je ponovo zatvoren, oslobođen je danas nakon što je doživio moždani udar u pritvoru, saopštila je beloruska opozicionarka u egzilu Svetlana Tihanoskaja.
"Predstavlja olakšanje što je oslobođen i što može da zagrli svoju ženu koja ga je dugo čekala", napisala je Tihanoskaja na svom nalogu na mreži Iks, i objavila fotografije Statkeviča i njegove supruge, prenosi Rojters.
Statkevič je bio jedan od 52 zatvorenika oslobođena u Belorusiji u septembru 2025. godine nakon apela američkog predsednika Donalda Trampa, uključujući novinare i političke protivnike predsednika Aleksandra Lukašenka.
Svi su dovedeni na litvansku granicu, ali Statkevič je bio jedini koji je odbio da pređe.
Statkevič (69) se neuspešno kandidovao protiv Lukašenka na predsedničkim izborima 2010. godine, a uhapšen je u maju 2020. i osuđen 2021. na 14 godina zatvora sa maksimalnim obezbeđenjem zbog "organizovanja nereda".
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Тagovi :
Preporučeni sadržaj

Selak: Saradnja Srpske i Rusije zasnovana na uzajamnom poštovanju i principima međunarodnog prava
Politika
20:42

Košarac: Konoković pokušava oprati propalu politiku preko Srpske
Politika
20:23

Đokić sa Šeldonom: O izgradnji malih solarnih postrojenja i rekonstrukciji distributivne mreže
Politika
20:04



