Politika
20.07.2026.
09:01
Američki istražioci u Derventi: Počinje svjedočenje logoraša o zločinima u Rabiću
Američki istražioci stigli u Derventu gdje počinje četvorodnevno svjedočenje srpskih logoraša o zločinima u logoru Rabić 1992. godine.

AUTOR:
Provjereno Info
Američki istražioci-tužioci stigli su u Derventu gdje bi danas trebalo da počne svjedočenje srpskih logoraša o strahotama koje su pretrpjeli u zloglasnom logoru za Srbe u vojnom skladištu Rabić 1992. godine. Planirano je da naredna četiri dan osam srpskih logoraša da izjave američkim istražiocima.
Predsjednik Udruženja logoraša iz Dervente Drago Knežević rekao je da će svjedočiti u prostorijama Osnovnog suda i da bi on, prema pozivu, to trebalo da učini danas u 11.00 časova.
Naveo je da će svakog dana svjedočiti po dva bivša logoraša.
"Došli su ljudi iz Amerike i nadamo se da će i pravda konačno da ugleda svjetlost dana", rekao je Knežević.
Knežević je ranije rekao Srni da će američkim istražiocima-tužiocima predati kompletnu ekspertizu o zločinima počinjenim nad srpskim narodom u derventskim logorima koji bi trebalo da im "otvori oči" i da počnu istraživati zločine nad Srbima i u drugim mjestima u BiH.

Nakon veoma toplog jutra stiže osvježenje sa grmljavinom
U Derventi su, tokom proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata, dok još nije bila ni formirana Vojska Republike Srpske, hrvatske i muslimanske snage napale lokalno stanovništvo srpske nacionalnosti.
Formirani su logori za Srbe, među kojima je najozloglašenije bilo u Domu vojske i na lokaciji Rabić.
U logoru Rabić, formiranom u aprilu 1992. godine bilo je zatočeno 120 Srba dok je ukupno, kroz derventske logore, prošlo više stotina srpskih civila.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Preporučeni sadržaj

Ograničenje marži u Republici Srpskoj: Šta sve obuhvata nova odluka
Politika
20.07.2026.

Minić: Policija u FBiH da procesuira napadače na srpske povratnike
Politika
19.07.2026.

Kresojević s aktivistima PSS-a napao ekipu ATV-a
Politika
19.07.2026.



