Svijet
23.11.2025.
08:25
Predstavnici Ukrajine, EU i SAD na mirovnim pregovorima u Ženevi
Švajcarska

Savjetnici za nacionalnu bezbjednost zemalja E3 - Francuske, Njemačke i Velike Britanije sastaće se danas u Ženevi sa zvaničnicima Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i Kijeva kako bi razgovarali o američkom prijedlogu mirovnog plana za Ukrajinu, potvrđeno je juče u diplomatskim krugovima.
Izvor iz njemačke vlade je na marginama samita G20, koji se održava u Johanesburgu, potvrdio za Rojters da je nacrt evropskog mirovnog plana, koji je zasnovan na američkom prijedlogu, poslat Ukrajini i američkoj administraciji.
Američki zvaničnik je naveo za Si-En-En da će američki specijalni izaslanik Stiv Vitkof i državni sekretar Marko Rubio stići sutra na razgovore u Ženevu.
Izvor navodi da je cilj razgovora u Ženevi da se usaglase formulacije prije sastanka Vladimira Zelenskog sa predsjednikom SAD Donaldom Trampom.
Američki zvaničnik je takođe naveo da su američki ministar vojske Danijel Driskol i njegov tim već sletjeli u Ženevu kako bi razgovarali o sledećim koracima ka miru sa ukrajinskim zvaničnicima.
SAD planiraju da u kratkom roku organizuju sastanak i sa predstavnicima Ruske Federacije radi razmatranja prijedloga mirovnog plana. Ti pregovori se, kako pišu mediji, neće održati sutra u Ženevi i za sada nisu poznati ni mogući datum ni mjesto tog susreta.
Prema diplomatskim izvorima, i Italija će poslati predstavnika koji će učestvovati na pregovorima o Ukrajini u Ženevi.
(RT Balkan)
Тag:
Preporučeni sadržaj

Izdata potjernica za bivšim saradnikom Zelenskog
Svijet
22.11.2025.

Zatvoren aerodrom u Ajndhovenu zbog dronova
Svijet
22.11.2025.

Uhapšena trinaestogodišnja djevojčica zbog sumnje da je ubila ženu
Svijet
22.11.2025.



