Large banner

Svijet

18.12.2025.

18:33

Orban kritikovao rješavanje pitanja pristupanja Srbije EU: Brisel četiri godine obmanjuje Srbe

Orban je povukao paralelu sa težnjama Ukrajine ka članstvu, gdje, kako je istakao, briselski revizori takve probleme nisu istakli

Viktor Orban
Foto:SRNA

Briselska oholost na vrhuncu, dobro je što predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije učestvovao u toj predstavi", tako je mađarski premijer Viktor Orban opisao dešavanja u Briselu u kojem je u srijedu održan Samit EU-Zapadni Balkan.

Mađarski premijer je na svom Fejsbuk nalogu kritikovao način rješavanja pitanja pristupanja Srbije EU i objasnio da je Samit EU-Zapadni Balkan pripreman tako da predsjednik Srbije čak nije ni došao u Brisel, piše mađarski list Hirado.

On je primijetio da to i nije iznenađujuće, jer su četiri godine obmanjivani Srbi, kandidati za članstvo od 2012. godine, ali Brisel nije učinio nikakav napredak u vezi sa njihovim pristupanjem EU, pozivajući se na probleme vladavine prava.

NATO

Amerika, Mađarska i Slovačka ne pristaju da Kijev uđe u NATO

Orban je povukao paralelu sa težnjama Ukrajine ka članstvu, gdje, kako je istakao, briselski revizori takve probleme nisu istakli, prenosi Tanjug.

- Dobro je što predsjednik Vučić nije učestvovao u ovoj predstavi. A sramota je za Uniju i briselske birokrate koji su sazvali samit što većina država članica juče nije ni došla u Brisel - naveo je on.

Orban je komentarisao i današnja dešavanja u Briselu, naglasivši da "oholosti ima i danas", da Mađarska neće da učestvuje u finansiranju Ukrajine, ali da će, čak i uz neprospavane noći, ostati u Briselu "dok god to bude potrebno".

- Birokrate se zaklinju da ne možemo da idemo kući dok se ne riješi finansiranje Ukrajine. Drugim riječima, finansiranje rata - napisao je on.

aleksandar lukašenko

Lukašenko: "Orešnik" na borbenom dežurstvu

Orban je naglasio i da Mađari neće učestvovati u finansiranju rata.

- Bićemo ovdje dok god treba. Nekoliko neprospavanih noći nije kraj svijeta. Sigurno je bolje nego rat - zaključio je Orban.

U Briselu je u srijedu održan Samit EU-Zapadni Balkan, dok lideri Evropske unije danas raspravljalju o konkretnim načinima finansiranja Ukrajine za period 2026-2027. godine.

Large banner