Large banner

Svijet

02.05.2026.

17:49

Nobelov komitet: Iran hitno da oslobodi Mohamadi radi liječenja

Zdravlje Mohamadi, koja je dobila Nobelovu nagradu za mir zahvaljujući svojoj borbi za ljudska prava u Iranu 2023. godine, "ozbiljno se pogoršalo", rekao je Fridnes,

IZVOR: Srna
Наргес Мохамади
Foto:EPA/TERESA SUAREZ

Iranske vlasti moraju da oslobode dobitnicu Nobelove nagrade za mir Narges Mohamadi i predaju je njenom medicinskom timu kako bi mogla hitno da se podvrgne liječenju pošto je njen život u opasnosti, rekao je danas Rojtersu predsjednik Komiteta za dodjelu Nobelove nagrade za mir Jergen Vatne Fridnes.

Zdravlje Mohamadi, koja je dobila Nobelovu nagradu za mir zahvaljujući svojoj borbi za ljudska prava u Iranu 2023. godine, "ozbiljno se pogoršalo", rekao je Fridnes, pozivajući se na njenu porodicu i advokata.

Iranska dobitnica Nobelove nagrade za mir Narges Mohamadi, koja je u Iranu osuđena za zavjeru, prebačena je iz zatvora u bolnicu zbog pogoršanog zdravstvenog stanja, prenijela je sinoć Al Džazira.

Njen advokat Mostafa Nili saopštio je u februaru da je Mohamadi osuđena na dodatnih sedam godina zatvora zbog "okupljanja i zavjere radi izvršenja krivičnih djela".

Prema njegovim navodima, izrečena joj je i kazna od godinu i po dana zatvora zbog "propagandnih aktivnosti", kao i progon u grad Kusf u istočnoj provinciji Južni Horasan u trajanju od dvije godine.

Takođe joj je zabranjeno da napušta zemlju u naredne dvije godine.

Narges Mohamadi dobila je Nobelovu nagradu za mir 2023. godine za borbu protiv ugnjetavanja žena u Iranu i zalaganje za ljudska prava i slobodu za sve.

Nobelov komitet posebno je istakao njen doprinos pokretu "Žene, život, sloboda", kao i dugogodišnji aktivizam uprkos hapšenjima i zatvorskim kaznama.

Pridružite se

Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.

Provjereno.info
Podijeli
Large banner