Svijet
21.10.2025.
05:49
Na Islandu prvi put otkriveni komarci
Postaće stalni stanovnici

Komarci su prvi put u istoriji otkriveni na Islandu, nakon što su ovog mjeseca pronađena tri primjerka u Kjosu, ruralnoj dolini u blizini fjorda Hvalfjordur, objavila je Islandska nacionalna radiotelevizija.
Otkriće je izvorno prijavio entuzijast za insekte Bjorn Hjaltason u Fejsbuk grupi Skordyr a Islandi (Insekti na Islandu). Primjerci su zatim poslati Islandskom institutu za prirodnu povijest na analizu, gdje je entomolog Matijas Alfredson potvrdio da se zaista radi o komarcima.
Vrsta je identifikovana kao Culiseta annulata, komarac otporan na hladnoću, uobičajen u sjevernoj Evropi. "Vrlo je vjerojatno da će komarci ovdje postati stalni stanovnici“, rekao je Alfredson. „Ova vrsta obično zimi boravi u toplijim i zaštićenijim područjima, poput podruma i stočnih zgrada.“
"Postaće stalni stanovnici"
Iako su komarci povremeno stizali na Island kao slijepi putnici u avionima, ovo je prvi put da su pronađeni kako žive i preživljavaju u divljini na teritoriju Islanda.
Naučnici već godinama upozoravaju da bi komarci mogli postati stalni stanovnici Islanda, posebno nakon što su se sitne mušice uspješno prilagodile lokalnoj klimi 2015. godine.
Otkriće komaraca na Islandu, kažu stručnjaci, ukazuje na to da klimatske promjene i promjene u okolini omogućuju vrstama insekata otpornim na hladnoću da se šire sjevernije nego ikad prije.
Preporučeni sadržaj

Kalas: Ukrajina ne bi trebalo da se odrekne teritorije u mirovnom sporazumu sa Rusijom
Svijet
21.10.2025.

Britanski mediji: ''Pink Panter'' stoji iza pljačke Luvra?
Svijet
21.10.2025.

Strašan vjetar pogodio Pariz, srušio dizalice
Svijet
21.10.2025.



