Svijet
30.04.2026.
17:47
Evropa se ubrzano naoružava: Rekordna izdvajanja za vojsku zbog povlačenja SAD
Članice EU, predvođene Njemačkom, rekordno povećavaju vojnu potrošnju zbog planova predsjednika Trampa da smanji američko vojno prisustvo.

Članice EU povećavaju trošenje na vojsku brzinom bez presedana, u svjetlu planova SAD da smanje svoje prisustvo u Njemačkoj, rekla je portparol Evropske komisije Anita Hiper.
„Konkretno u slučaju Njemačke, Ministarstvo odbrane izdvojilo je ove godine više od 100 milijardi evra za eksternu bezbjednost, dok je za 2029. godinu predviđeno oko 152 milijarde evra“, istakla je Hiperova na brifingu, komentarišući izjavu predsjednika SAD Donalda Trampa da Vašington namjerava da smanji vojno prisustvo u Njemačkoj.
Hiperova je ponovila dugogodišnji stav EU da su SAD ključan partner u davanju doprinosa bezbjednosti i odbrani Evrope, te da je prisustvo američkih snaga u Evropi u interesu Vašingtona, kao dokaz globalne uloge Amerike, prenio je TASS.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.






