Svijet
22.06.2026.
15:26
Blagi oporavak nakon blokade: Tankeri sa naftom prošli kroz Ormuski moreuz
Dva supertankera prošla su kroz Ormuski moreuz, što je znak blagog oporavka saobraćaja nakon vikend-blokade. Promet je i dalje daleko ispod prosjeka prije rata.

AUTOR:
Ivana Vinčić
Kroz Ormuski moreuz danas su prošla dva supertankera sa nešto manje od dva miliona barela sirove nafte, pokazuju podaci o praćenju brodova. Ovo je prvi znak oporavka saobraćaja nakon straha koji je tokom vikenda izazvala vijest o ponovnom zatvaranju ovog strateškog plovnog puta.
Trenutni promet daleko ispod prosjeka prije rata
Riječ je o tankerskim grdosijama čiji je ukupan kapacitet četiri miliona barela. Oni su odvojeno uplovili u Persijski zaliv, a krajnje odredište jednog od njih je iračka luka Basra.
Ipak, plovidba kroz Ormuski moreuz i dalje je na minimalnom nivou. Prije izbijanja rata u Iranu 28. februara, kroz ovaj moreuz je u prosjeku prolazilo 125 brodova dnevno u oba smjera, dok je trenutni intenzitet saobraćaja i dalje drastično ispod tog prosjeka.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Preporučeni sadržaj

Pregovori ulaze u tehničku fazu: SAD uslovljavaju odmrzavanje iranskih sredstava
Svijet
13:43

Zaharova: Ubrzana militarizacija učinila EU neprijateljem Rusije
Svijet
12:35

Dmitrijev: Starmerova ostavka važan signal drugim militarističkim političarima u Evropi
Svijet
12:15



