Large banner

Svijet

22.06.2026.

15:26

Blagi oporavak nakon blokade: Tankeri sa naftom prošli kroz Ormuski moreuz

Dva supertankera prošla su kroz Ormuski moreuz, što je znak blagog oporavka saobraćaja nakon vikend-blokade. Promet je i dalje daleko ispod prosjeka prije rata.

Благи опоравак након блокаде: Танкери са нафтом прошли кроз Ормуски мореуз
Foto:Printscreen/Mape

Kroz Ormuski moreuz danas su prošla dva supertankera sa nešto manje od dva miliona barela sirove nafte, pokazuju podaci o praćenju brodova. Ovo je prvi znak oporavka saobraćaja nakon straha koji je tokom vikenda izazvala vijest o ponovnom zatvaranju ovog strateškog plovnog puta.

Trenutni promet daleko ispod prosjeka prije rata

Riječ je o tankerskim grdosijama čiji je ukupan kapacitet četiri miliona barela. Oni su odvojeno uplovili u Persijski zaliv, a krajnje odredište jednog od njih je iračka luka Basra.

Ipak, plovidba kroz Ormuski moreuz i dalje je na minimalnom nivou. Prije izbijanja rata u Iranu 28. februara, kroz ovaj moreuz je u prosjeku prolazilo 125 brodova dnevno u oba smjera, dok je trenutni intenzitet saobraćaja i dalje drastično ispod tog prosjeka.

Pridružite se

Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.

Provjereno.info
Large banner