Svijet
06.02.2026.
20:37
Alarm u Italiji: Za devet dana 15 visokih plima
U Veneciji je za devet dana zabilježeno 15 visokih plima, od kojih je deset bilo iznad 110 centimetara.

U Veneciji je za devet dana zabilježeno 15 visokih plima, od kojih je deset bilo iznad 110 centimetara.
Direktor Centra za plimu i osjeku u Veneciji Alviz Papa nazvao je to rekordom za taj period na početku godine, a povezan je sa nivoom mora koji je porastao posljednjih godina zbog klimatskih promjena.
"Danas smo na oko 40 centimetara", dodao je Papa.
Prema njegovim riječima, taj nivo početkom 2000-ih bio je do 23 centimetara, ali su tada bili potrebni veoma jaki vjetrovi da podignu plimu za 80 centimetara, a sada su dovoljni mnogo slabiji da dostignu metar.
On je rekao da vremenski uslovi posljednjih dana nisu bili posebno vjetroviti, a ipak su dostignuta rekordna 42 časa tokom kojih je nivo mora bio iznad jednog metra, prenose italijanski mediji.
On je naveo da je prošle godine, u istom periodu, zabilježena jedna plima, a u posljednjih 15 godina, samo jednom, i to 2014. godine, ta brojka je u ovom periodu dostigla 11.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Тagovi :
Preporučeni sadržaj

Evropska komisija brani Pedra Sančeza: Mask ga nazvao tiraninom i izdajnikom
Svijet
18:57

Broj poginulih u eksploziji u džamiji u Islamabadu porastao na 31, povrijeđeno 169 osoba
Svijet
17:55

Azarov: Niko u Kijevu ne može da garantuje sprovođenje mirovnog sporazuma
Svijet
17:37



