Region
20.10.2025.
20:17
Vučević: General Pavković zadužio srpski narod, gade mi se oni koji se raduju njegovoj smrti
Lider SNS je naveo i da je vest primio od generalove ćerke Marije.

Lider SNS i savjetnik predsjednika za regionalna pitanja Miloš Vučević uputio je saučešće porodici generala Nebojše Pavkovića koji je preminuo danas u 79. godini.
On je za Informer televiziju naglasio da je general Pavković zadužio srpski narod i da je danas tužan dan za Srbiju.
-Prije svega saučešće porodici, djeci, svima koji su dio porodice. Saučešće svim pripadnicima našeg naroda. Zadužio je sve, živio časno. Hrabro prema otabini, heroj odbrane KiM, Srbije, zaslužuje poštovanje. Očekujem da se Srbija oprosti kako zaslužuje.

Dodik: Duboko me je potresla vijest o smrti general-pukovnika Pavkovića
Lider SNS je naveo i da je vest primio od generalove ćerke Marije.
-Sumnjam da bi ga pustili u Srboiju da dođe da nije obolio od te bolesti. Nadali smo se da će biti bolje i da će mu život biti produžen. Poslije godina u kazamatima mi ne možemo da razumijemo šta je osjećao. Bar malo je, madam se, našao spokoj što je došao i na rodnu grudu. Za gađenje su mi oni koji se raduju njegovoj smrti, a Srbi su ili građani Srbije. Ne razumijem potrebu da mrzite sve srpsko, sve koji su branili državu i da uživate sve poogodnosti. Da nije bilo poznatih i neznanih heroja ne bismo živjeli ovako kako živimo. Ne mogu biti objektivan. General je cio život posvetio vojsci i otadžbini. Od 1994. je u prištinskom korpusu, tamo sam bio u vojsci, tamo je bilo najteže. Tamo nikada niste imali potpuni mir. Mi u Beogradu ili Novom Sadu nismo ni znali šta se tamo istinski dešava. Da nije bilo vojske i policije ne bi bilo normalnog života za Srbe tamo. Do 1998. je bio na čelu korpusa, a veliki junak general Lazarević bio je poslije njega. Tu ne potcjenjujemo ni Ojdanića, niti bilo koga od vojnika, rezervista, policije, sve koji su branili državu. Da nije bilo njih okupirali bi cijelu Srbiju. Da nema Informera ne bi ni čuli mladi za Pavkovića. To budi osjećaj gorčine- rekao je Vučević i dodao da i dalje nema te priče u udžbenicima.
-Hvala što ste spremili posebnu emisiju o njemu. Predali smo NVO da nam uređuju prosvjetu, pravosuđe, sve smo prodali. Mislim da bismo morali da učimo iz sopstvenih grešaka. Pretpostavljam da Ministarstvo odbrane priprema da ispraćaj bude kako dolikuje.
Vučević je objasnio da emisijama, digitalnim sadržajima treba da pričamo o istorijskim okolnostima i ličnostima, kako ne bi doživjeli smrt zaborava koja je pogubnija nego fizička.
- Ona je opasnija i podmuklija. Moramo djeci pričati o tome. Moramo gledati u budućnost, ali i da dobro protumačimo istoriju. Ali ako se odreknemo onih koji su nas branili kakavu poruku šaljemo budućim generacijama. Svi sudski procesi protiv onih koji su branili državu, koji su osuđivani, lično su kažnjeni za patriotizam. Opomena su da niko ne brani svoju državu, jer će vas izručiti kao džak krompira. Neki su umrli po kazamatima širom Evrope, to me užasava. Kad vidite kazne koje su dobili Srbi u odnosu na ostale dobili su više nego da se sudilo svim nacistima. Mi nismo bili nacistički režim. Mnogi su karijeristi pa neće da pričaju o ovome. Mi kao narod smo operisani od solidarnosti. Da budemo uz njihove porodice, da pomognemo i finansijski i svakako. Predsjednik, sreća, ima osjećaj za to. On voli svoju zemlju, ali ne možemo očekivati da on sve rješava- zaključio je, prenosi Dnevnik.






