Large banner

Region

14.11.2025.

17:53

Vučević: Evropo, da li se tako bori protiv fašizma?!

On je naveo da bi osumnjičeni dobili veće kazne da su prešli ulicu na crveno.

IZVOR: Srna
Miloš Vučević
Foto:SRNA

Predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević osudio je odluku vanraspravnog vijeća splitskog Županijskog suda da ukine pritvor devetorici osumnjičenih za nasilni prekid manifestacije Dani srpske kulture u Splitu i upitao da li se tako bori protiv fašizma.

On je naveo da bi osumnjičeni dobili veće kazne da su prešli ulicu na crveno.

"E, moja Evropo. Da li se tako bori protiv fašizma?!", upitao je Vučević u objavi na društvenoj mreži "Iks".

Županijski sud u Splitu ukinuo je pritvor devetorici muškaraca osumnjičenih da su 3. novembra upali u prostorije splitskog kotara Blatine-Škrape i onemogućili održavanje večeri folklora u organizaciji Srpskog kulturnog društva "Prosvjeta".

СКД

Zbog straha od novih napada: Otkazano veče folklora u sklopu Dana srpske kulture

U obrazloženju vanraspravnog vijeća Županijskog suda u Splitu piše da nisu ispunjeni uslovi za određivanje prizvora, odnosno da nije bilo opasnosti od ponavljanja krivičnog djela, kao ni uticaja na svjedoke.

Zbog incidenta koji se dogodio 3. novembra devetorica muškaraca starosti od 23 do 59 godina prijavljena su za nasilničko ponašanje i povredu slobode izražavanja nacionalne pripadnosti.

дани српске културе сплит

Ukinut pritvor za lica koja su prekinula Dane srpske kulture u Splitu

Županijski sud u Splitu ranije im je odredio jednomjesečni protvor zbog opasnosti od ponavljanja djela i uticaj na svjedoke, ali je taj pritvor sada ukinut.  

Policija i dalje traga za ostalim učesnicima, jer svjedoci navode da ih je bilo između 50 i 100.

Stotinjak muškaraca obučenih u crno, od kojih je većina bila maskirana, prekinulo je 3. novembra program Dana srpske kulture, vrijeđajući učesnike manifestacije na nacionalnoj osnovi i uzvikujući ustaški pozdrav "Za dom spremni!".

Large banner