Region
09.01.2026.
18:21
(VIDEO) Planinari krenuli iz Niša na marš povodom 110 godina povlačenja srpske vojske preko Albanije
Danas su otputovali do Peći, a sutra iz Pećke patrijaršije na marš od 200 kilometara do albanskog grada Skadra.

Sedmoro planinara, muškaraca i žena iz Udruženja „Stazama slavnih predaka“ krenulo je danas iz Niša na marš povodom 110 godina od povlačenja srpske vojske preko Albanije.
Danas su otputovali do Peći, a sutra iz Pećke patrijaršije na marš od 200 kilometara do albanskog grada Skadra.
Jedan od planinara i osnivača udruženja „Stazama slavnih predaka“ Milan Lapčević rekao je da žele da podsjete javnost Srbije kakvu su žrtvu podnijeli preci povlačeći se preko Albanije i da je više od 240.000 ljudi stradalo u tom povlačenju.
„Našim precima je sloboda bila svetinja i mi na to moramo da podsjećamo javnost Srbije, sa nadom da će se naši potomci ugledati na naše pradjedove i da će se probuditi nacionalni duh koji nam je toliko potreban“, rekao je Lapčević.
On je kazao da će sedmočlana ekipa tokom marša od 10. do 15. januara dnevno prelaziti 30 do 35 kilometara. Najteža je, dodao je on, prva dionica od Peći preko Čakora do Plava i tu će preći 35 kilometara po snijegu, a očekuje da će temperatura biti i minus 15 stepeni.
„To će biti veliki izazov za nas, bez obzira što smo svi u odličnoj kondiciji i imamo odličnu opremu. Motivacija su nam naši preci koji su u mnogo gorim uslovima, izgladeneli, bosi i iscrpljeni sve to uradili za nas“, izjavio je Lapčević.
Prema njegovim riječima, odredište je Skadar gdje će posjetiti srpsko groblje i odati poštu. Potom će 15. januara otići na Krf i prisustvovati akademiji kojom će biti obilježeno 110 godina iskrcavanja srpske vojske.
„Na ostrvo Vido odlazimo 16. januara da tamo na ‘Plavu grobnicu’ položimo vijence i cvijeće, da otpjevamo i otplačemo ‘Tamo daleko’ „, izjavio je Lapčević. Tim su iz Niša ispratile brojne medijske ekipe i članice Kola srpskih sestara koje su planinarima poklonile vunene čarape.
Na marš su krenuli Milan Lapčević, Nataša Stanković Nedeljković, Nela Petrović, Bojan Radenković, Boban Hadži Stojković, Rade Knežević i Milan Grozdanović.
Udruženje „Stazama slavnih predaka“ organizovalo je marš i prije 10 godina, na stogodišnjicu povlačenja srpske vojske preko Albanije.
Тagovi:
Preporučeni sadržaj

SNS Crne Gore: Dan Republike Srpske simbol istrajnosti, slobode i očuvanja identiteta
Region
09.01.2026.

Četvrti stepen pripravnosti u Srbiji zbog nevremena, više opština bez struje
Region
09.01.2026.

Ruskinja i njen devetogodišnji sin spaseni na Fruškoj gori
Region
09.01.2026.



