Region
17.07.2026.
07:55
Srbija zvanično pristupila NASA programu „Artemis“
Srbija je u Vašingtonu zvanično pristupila američkom svemirskom programu „Artemis“, otvarajući nove mogućnosti za saradnju u nauci i istraživanju svemira.

Srbija je u sjedištu NASA u Vašingtonu zvanično pristupila američkom svemirskom programu „Artemis“, međunarodnom okviru za odgovorno i mirnodopsko istraživanje i korišćenje svemira.
Sporazum o pristupanju potpisao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i poručio da je riječ o istorijskom danu za srpsku nauku.
Iz Stejt departmenta ocijenili su da odnosi SAD i Srbije ulaze u novu eru usmjerenu ka budućnosti, kao i zajedničkoj posvećenosti izgradnji bezbjednije i prosperitetnije budućnosti, te da je Srbija postala 69. država potpisnica tog međunarodnog okvira.
Ceremoniji potpisivanja prisustvovali su i zamjenik administratora NASA Met Anderson, pomoćnik državnog sekretara SAD za okeane, međunarodna pitanja životne sredine i nauke Vesli Bruks, kao i ambasador Srbije u Vašingtonu Dragan Šutanovac, javio je RTS.

21 beba rođena u Srpskoj
Đurić je rekao da je ovo istorijski dan za srpsku nauku, ističući da su na ovaj način širom otvorena vrata srpskim institutima, naučnicima i industriji da uzmu učešće u svemirskom programu.
Rekao je da to omogućava da Srbija sa SAD sarađuje i u oblasti najsofisticiranijih tehnologija kada je riječ o povezivanju nauke.
Pozdravio je to što se sporazum o programu „Artemis“ čvrsto oslanja na Ugovor o svemiru iz 1967. godine i širi korpus međunarodnog prava koji, kako je rekao, decenijama usmjerava miroljubivo istraživanje svemira.
„Posebnu inspiraciju crpimo iz nasljeđa naučnika i inženjera srpskog porijekla čija je stručnost doprinijela programu ’Apolo’, jednom od najvećih dostignuća čovječanstva“, rekao je Đurić na ceremoniji, te podsjetio na doprinos Dejvida Vujića.
Bruks je rekao da potpisivanje sporazuma „Artemis“ znači uvod u prvi strateški dijalog između SAD i Srbije u Stejt departmentu.
„Srbi u Americi odigrali su ključnu ulogu u NASA programu ’Apolo’. Današnjim potpisivanjem sporazuma, Srbija nadograđuje to partnerstvo i pridružuje se širokoj grupi potpisnica koje rade na sprovođenju naših vrijednosti i načela u praksi“, rekao je Bruks.

Sudija porijeklom iz Prnjavora sudi finale Svjetskog prvenstva
Anderson je poručio da će se Amerika vratiti na Mjesec i pokrenuti zlatno doba istraživanja i otkrića, što zahtijeva sposobne partnere i zajedničku posvećenost odgovornom istraživanju, te da se raduje saradnji u svemiru sa Srbijom.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Preporučeni sadržaj

Poginuo vozač motocikla u noćašnjem udesu u Beogradu
Region
06:55

Ko je Slobodan Kostovski Kole, jedan od najpoznatijih ljudi balkanskog podzemlja
Region
16.07.2026.

Petnaest osoba hospitalizovano u Leskovcu, sumnja se na trovanje salmonelom
Region
16.07.2026.



