Region
20.12.2025.
22:51
Srbija napravila još jedan korak ka razvoju nuklearnih elektrana
Srbija je krajem 2024. godine ukinula tridesetpetogodišnji moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana.

Javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" i Svjetski institut za nuklearnu bezbjednost potpisali su Memorandum o razumijevanju kojim se definiše strateška podrška za razvoj nuklearne energije na teritoriji Srbije.
Svjetski institut pružaće strateške savjete, tehničke smjernice i obuke prilagođene potrebama "Nuklearnim objektima Srbije", kao i pomoć u izgradnji institucionalnih kapaciteta da bi se podržao razvoj budućih projekata, regulatorna i ukupna infrastrukturna spremnost.
Dvije organizacije će zajednički raditi i u brojnim aktivnostima u vezi sa oblašću nuklearne bezbjednosti, između ostalog i unapređenjem kompetencija u oblasti nuklearne bezbjednosti i prilagođene inicijative za izgradnju kapaciteta.
Saradnja će se zasnivati i na podržavanju napora u vezi sa upravljanjem nuklearnim i drugim radioaktivnim materijalom van regulatorne kontrole, što je u nadležnosti Srbije, objavljeno je na sajtu Javnog preduzeća "Nuklearni objekti Srbije".
Srbija je krajem 2024. godine ukinula tridesetpetogodišnji moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana.
Javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" osnovala je Vlada Srbije. Kompanija je odgovorna za upravljanje i održavanje nuklearnih postrojenja i radioaktivnog otpada, ali i za pružanje stručne i tehničke podrške i usluga u skladu sa nacionalnim propisima i međunarodnim standardima.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Тagovi :
Preporučeni sadržaj

Autom pokosio napadača i izbjegao smrt: Isplivali detalji sačekuše u Zemunu
Region
20.12.2025.

Cigareta izazvala požar kod Siska, muškarac teško povrijeđen
Region
20.12.2025.

Narodna banka Srbije: Banke nisu ograničile zamjenu evra
Region
20.12.2025.



