Ekonomija
28.01.2026.
15:50
Dvije firme poslale ponudu za izgradnju gasovoda vrijednog milijardu KM
U tenderskoj dokumentaciji navedeno je da su predmet nabavke projektovanje gasovoda, izgradnja kompletne trase i izvođenje svih građevinskih i specijalističkih radova.

Na tender za projektovanje i izgradnju magistralnog gasovoda Šepak – Novi Grad koji je raspisala firma Sarajevo – gas iz Istočnog Sarajeva pristigle su dvije ponude i to firmi Vemak Insaat iz Turske i Konvar ispred grupe ponuđača iz Srbije i Republike Srpske.
"Sada gledamo tehničku dokumentaciju, licence i ostalo. Kada prođu taj krug onda ide cijena i dostavljanje finansijske ponude", rekao je Nedeljko Elek, direktor kompanije Sarajevo-gas.
Inače, radi se o tenderu raspisanom krajem prošle godine čija je vrijednost oko 900 miliona KM bez PDV-a, odnosno više od milijardu KM sa PDV-om. Ta vrijednost ovaj projekat svrstava u najveće energetske investicije u Bosni i Hercegovini.
U tenderskoj dokumentaciji navedeno je da su predmet nabavke projektovanje gasovoda, izgradnja kompletne trase i izvođenje svih građevinskih i specijalističkih radova.
Rok za dostavljanje ponuda istekao je danas (28. januar 2026. godine), a kriterijum za eventualnu dodjelu ugovora biće najniža ponuđena cijena.
Ovaj gasovod u principu prati trasu "Istočne gasne interkonekcije" o kojoj se u Bosni i Hercegovini govori već godinama.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Тagovi :
Preporučeni sadržaj

Šteta nastala blokadom prelaza skoro 17 miliona KM, stvarna ekonomska šteta znatno veća
Ekonomija
12:47

Cijena zlata ide u nebo: Gram košta 277 KM
Ekonomija
12:11

Savez sindikata traži da Vlada Srpske zaustavi poskupljenja
Ekonomija
10:03



