Large banner

Društvo

11.11.2025.

14:31

Obilježene 82 godine od stradanja srpskih civila u selu Rakovac

Jedanaestog novembra 1943-će godine ustaše su na ovom području ubile 162 srpska civila, među kojima 67-oro djece do 14 godina starosti.

IZVOR: Srna
Егић годишњица
Foto:SRNA

Služenjem parastosa i polaganjem cvijeća na spomen obilježje u selu Rakovac kod Pala obilježene su 82 godine od stradanja srpskih civila u Drugom svjetskom ratu.

Jedanaestog novembra 1943-će godine ustaše su na ovom području ubile 162 srpska civila, među kojima 67-oro djece do 14 godina starosti.

O stradanju srpskog stanovništva na području Rakovca tek su rijetki mogli da svjedoče. Luka Savić i Živan Klačar uspjeli su da pobjegnu iz kolone koju su ustaše tjerale na pogubljenje.

- Ovdje su bile kuće Savića u kojima je živjelo 72 čeljadi, znači 12. novembra znači nije bilo više 72, nego ih je ostalo 17 - rekao je Vlatko Savić, sin Luke Savića.

Boračka organizacija Pale ovim nastoji da zajednici približi stradanje srpskog naroda.

- Ovaj događaj je zataškavan godinama, ali evo vidite da sve istine izađu na kraju uvijek na vidjelo i naša Boračka organizacija je 2023. godine izdala knjigu i film 80 godina šutnje gdje je detaljno opisano na koji način su ubijani civili, djeca i žene na Rakovcu - rekao je Dejan Kojić, načelnik opštine Pale.

Ustaše su za vrijeme okupacije i trajanja zločinačke NDH samo na području Pala ubili više od hiljadu civila, uglavnom žena, djece i staraca.

Егић цвијеће

Egić položio vijenac povodom obilježavanja Dana primirja

Large banner