Large banner

Kultura

24.12.2025.

20:23

Muzej savremene umjetnosti Srpske na Venecijanskom bijenalu naredne godine

Prihvaćen je prijedlog Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske da BiH na 61. Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti naredne godine predstavlja projekat "Domus dijasporika", saopšteno je iz Savjeta ministara.

Музеј савремене умјетности БЛ
Foto:Printskrin

BiH će na Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti naredne godine predstavljati projekt Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske pod nazivom "Domus dijasporika" čiji je autor Mladen Bundalo.

Kustos postavke je Isidora Živković, a komesar postavke Sarita Vujković.

Savjet ministara usvojio je na vanrednoj telefonskoj sjednici informaciju Ministarstva civilnih poslova o prijedlogu za učestvovanje BiH na venecijanskim bijenalima savremene umjetnosti i arhitekture za period od 2026. do 2031. godine.

Prihvaćen je prijedlog Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske da BiH na 61. Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti naredne godine predstavlja projekat "Domus dijasporika", saopšteno je iz Savjeta ministara.

Ministarstvo civilnih poslova dužno je, putem Ministarstva spoljnih poslova, da dostavi pismo interesa Direkciji Bijenala za učestvovanje BiH na 61. Venecijanskom bijenalu naredne godine.

U saopštenju se navodi da je Ministarstvo spoljnih poslova zaduženo za pružanje podrške aktivnostima na realizaciji uspješnog predstavljanja BiH na Venecijanskom bijenalu.

Ministarstvo civilnih poslova na osnovu odluke o načinu korištenja sredstava za potrebe učestvovanja BiH na Venecijanskom bijenalu 2026. godine dužno je da zaključi ugovor s Muzejom savremene umjetnosti Republike Srpske kao krajnjim korisnikom Granta neprofitnim organizacijama za potrebe učestvovanja BiH na Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti 2026. godine.

Na ovaj način Ministarstvo civilnih poslova za realizaciju Paviljona BiH na 61. Venecijanskom bijenalu osbezbijediće 250.000 KM.

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske obavezno je da obezbijedi 200.000 KM.

Usvojenom informacijom o prijedlogu za učestvovanje BiH na Venecijanskim bijenalima savremene umjetnosti i arhitekture za period 2026-2031. godine definisan je raspored predstavljanja na jednom od najstarijih i najznačajnijih festivala na savremenoj umjetničkoj sceni.

Tako će Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, putem Ministarstva civilnih poslova, Savjetu ministara predlagati predstavnika na Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti 2026. i 2029. godine, dok će federalno Ministarstvo kulture i sporta predstavnika predlagati 2027, 2028, 2030. i 2031. godine, navodi se u saopštenju.

U slučaju nemogućnosti učestvovanja jednog od predstavnika, prema ovom rasporedu predstavljanja, redoslijed se može izmijeniti uz saglasnost nadležnih entitetskih ministarstava i uz zadržavanje ovih principa.

Large banner