Kultura
14.01.2026.
13:10
(FOTO) Izložena rekonstruisana kruna kralja Tvrtka Prvog
Ljiljan, kao osnovni motiv anžujske vladarske kuće, još ranije je usvojen kao vladarski simbol u srpskim zemljama, navodi Istorijski muzej Srbije.

Izložba "Čekajući stalnu postavku" u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu obogaćena je novim eksponatima, među kojim je o rekonstrukcija krune kralja Tvrtka Prvog Kotromanića.
Postavku su obogatili i replika ručnog krsta – stavroteke Svetog Save i kopija studeničkog krsta sa sjevernih vrata Bogorodičini crkve iz vremena velikog župana Stefana Nemanje, saopšteno je iz Istorijskog muzeja Srbije.
Kruna Tvrtka Prvog koji je nosio titulu kralja Srbljem, Bosni, Pomorju, Humskoj zemlji, Donjim krajem, Zapadnim stranam, Usori i Podrinju, izrađena je prema analogijama iz datog perioda, sa posebnim osvrtom na zavjetnu anžujsku krunu iz 14. vijeka.
Ljiljan, kao osnovni motiv anžujske vladarske kuće, još ranije je usvojen kao vladarski simbol u srpskim zemljama, navodi Istorijski muzej Srbije.
U saopštenju se napominje da se kruna sa ljiljanima pojavljuje i na kovanicama Tvrtka Prvog Kotromanića, a rekonstrukcija je urađena od pozlaćenog srebra i ukrašena slatkovodnim biserima, ametistima, rubinima, turmalinima, granatima i smaragdima.
Rekonstrukciju mogućeg izgleda krune kralja Tvrtka Prvog Kotromanića izradio je filigranista Goran Ristović Pokimica u konsultacijama sa arheologom Markom Aleksićem.
Repliku ručnog krsta – stavroteke Svetog Save takođe je izradio filigranista Goran Ristović Pokimica po uzoru na original koji se čuva u Muzeju katoličke dijeceze Bordžija u Pijenci.
Krst na kojem piše "Sava prvi arhiepiskop i patrijarh srpski" čuva se u ovom muzeju kao dar pape Pija Drugog.
Relikvija podstiče iz riznice manastira Žiča, odakle ju je udovica Lazara Brankovića sklonila na dvor svog oca Tome Paleologa, despota Moreje, u strahu od osmanskog nadiranja.
Iz istih razloga, njen otac je 1461. godine relikviju prenio u Italiju, gdje se od tada čuva.
Replika je urađena od pozlaćenog srebra i ukrašena slatkovodnim biserima, gorskim kristalom, ametistima i safirima.
Kopiju studeničkog krsta, jednog od poznatih simbola srpskog graditeljstva i kulture iz vremena velikog župana Stefana Nemanje, izradio je vajar Vladimir Jablanović.
Diskoobrazna kamena kompozicija urađena je po uzoru na čuvenu predstavu studeničkog krsta koji se nalazi iznad sjevernih vrata Bogorodičine crkve i od iste vrste mermera.
Kamena plastika u mermeru čini posebno kulturno-umjetničko bogatstvo Bogorodičine crkve o čemu svjedoči i ovaj krst na kome se spajaju ranohrišćanska simbolika sidra, koje označava spasenje i sigurnost, te simbolika plodnosti i napretka, predstavljena u vidu floralnih ukrasa na njegovim krajevima.
Izložba "Čekajući stalnu postavku" koncipirana je tako da daje uvid u pojedine cjeline buduće stalne postavke – u bočnim salama prezentovani su predmeti koji su pripadali rodonačelnicima i njihovim nasljednicima iz dinastija Karađorđević i Obrenović, a u ostatku prostora period prednemanjićkih i nemanjićkih vladara, pad srpske srednjovjekovne države pod osmansku vlast, kao i period srpske Despotovine.
Na izložbi su predstavljene i rekonstrukcije kruna i odeždi srpskih srednjovjekovnih vladara i vladarki, izrađene s ciljem podsjećanja na ovaj period srpske istorije.
Тagovi:
Preporučeni sadržaj

Preminuo Bob Veir, osnivač benda "Grejtful ded"
Kultura
11.01.2026.

Počinju Teslini dani u Njujorku, trajaće do 14. januara
Kultura
09.01.2026.

"Prosvjeta" održala tradicionalni božićni koncert
Kultura
05.01.2026.



